No dobre, hneď na úvod treba zobrať do úvahy aj ekonomickú stránku výroby smartfónov. Optimalizácia nákladov je zásadná vec. Vyrobiť mobil s celo-titánovou konštrukciou je možné, ale nerentabilné. Respektíve nepredajné v masovom merítku.
A tiež, aké technológie majú firmy k dispozícii a aké môžu použiť tak, aby mali čím lákať aj pri nasledujúcej generácii, je rozdiel. Ale to nechajme na marketingové a reklamné oddelenia.
Displej je začiatok
Veľkosť displeja, a teda vlastne aj celého smartfónu, je už roky bodom sváru. A dá sa naň pozerať z viacerých uhlov. Mnohí sú zvyknutí na to, že telefón je na telefonovanie a mal by byť drobný. Aby vošiel do každého vrecka bez obmedzení.
Na druhú stranu tí, čo v mobile viac klikajú na ikonky Facebooku, emailu alebo internetového prehliadača, ocenia väčšiu plochu. O nejaké tri-štyri roky by sme sa podľa viacerých správ mohli dočkať ideálneho kompromisu – úplne flexibilných smartfónov. Vo vrecku zložený na polovicu či štvrtinu, pri používaní roztiahnutý do veľkosti tabletu. Zatiaľ sa treba rozhodovať medzi tými pevnými.
Zlatou strednou cestou teda bude niečo okolo 5 palcov. Sharp už ale ukázal na modeli Aquos Crystal, že rám okolo obrazovky sa dá extrémne minimalizovať. S takýmto displejom sú potom celkové rozmery mobilu menšie. Takže stále dostatočne ergonomický by potom mohol byť aj 5,5-palcový displej. Dĺžka a šírka by nemala byť viac ako 14 x 7 centimetrov. Hrúbka mobilu sa stala akousi mantrou a každej značke ide o uberanie každého milimetra. Často na úkor batérie. Čo je podľa nás omnoho dôležitejší parameter. Náš ideálny smartfón roka tak bez problémov môže mať hrúbku do 10 milimetrov, ale poriadnu batériu.
Sharp Aquos Zdroj: Sharp
Hmotnosť podľa nás tiež nepatrí medzi smerodajný údaj. Niekedy dokonca pôsobí exkluzívnejšie, keď smartfón má nejaký ten gram navyše. Po rozumnú hranicu. Tou by mala byť hodnota do 160-170 gramov. S ozaj veľkokapacitnou batériou pokojne do 190-200 gramov.
Typ a rozlíšenie displeja je ďalší veľký kameň úrazu. Ešte donedávna by sme volili panel a elektroniku, ktorú do svojich najvybavenejších smartfónov montuje Sony alebo HTC. Ale Amoled displeje Samsungu sa viditeľne zlepšili čo sa týka prirodzenosti farieb a podania bielej. So skvelým kontrastom aj jasom sú našou voľbou pre ideálny smartfón roka. Pri uhlopriečke 5 palcov je úplne vyhovujúce full HD rozlíšenie.
Pri 5,5-palcovom displeji by sme šli ďalej. A rovno na 4K rozlíšenie, ktorého by sme sa mali dočkať už v najbližších mesiacoch. Ale len za predpokladu, že by disponoval technológiou na kontrolu spotreby. Inými slovami radšej výdrž tri dni s full HD ako jeden deň so 4K. Kritici môžu namietať, že to ľudské oko nemá šancu rozoznať. V niektorých situáciách je ale ultra vysoké rozlíšenie prínosom. Napríklad pri fotografiách a videu, hrách a aj čítaní textu. Veď prečo neposúvať hranice. Ale znova, len ak by to nemalo dramatický dopad na výdrž batérie.
Odolné telo a obrovský snímač
Čo sa týka materiálov, v kurze je momentálne kov. Unibody konštrukcia by bola aj našou voľbou, hoci mnohí výrobcovia vedia urobiť aj veľmi pevný plastový model. Ale kov je predsa len elegantnejší. Prípadne by to mohla byť kombinácia kovu a plastu. Znamenalo by to lepší signál antén a tiež možnosť pridať funkciu bezkontaktného nabíjania. Neodmietli by sme však ani zadný kryt z kože. Na LG G4 to vyzerá úchvatne.
Kožený elegán LG G4 Zdroj: LG
Konštrukčne tak má k nášmu ideálu najbližšie HTC One M9. Požičali by sme si aj jeho duálne reproduktory BoomSound. Smartfón by si mal rozumieť hlavne so slúchadlami, ale niekedy sa hodia aj kvalitné reproduktory. BoomSound zatiaľ žiadne iné neprekonali.
Odolnosť by sme zas prevzali z Xperie Z3, respektíve práve predstavenej Z3+, ktorá si odolnosť udržala aj bez krytu USB konektora. V poslednom čase začína mať čoraz väčší význam aj čítačka odtlačkov prstov. Tá v hlavnom tlačidle iPhonu 6 alebo Galaxy S6 funguje veľmi dobre. No ešte viac sa nám pozdáva implementovanie tejto čítačky do hlavného vypínača na pravej strane zariadenia. Presne takto to má mať riešené pripravovaná vlajková loď od Sony, pravdepodobne s označením P2.
Samsung Galaxy S6 Edge Zdroj: Samsung
Jednoznačnou voľbou pri konektoroch je nové USB typ C. Rýchle nabíjanie aj prenášanie dát a malé rozmery hovoria za všetko. Konektor pre slúchadlá samozrejme nesmie chýbať, umiestnili by sme ho na spodnú hranu mobilu. Praktickejšie pri nosení vo vrecku. Hodila by sa aj hardvérová spúšť fotoaparátu.
Aj v našich končinách by už malo využitie dvoch slotov pre SIM karty. Slot pre pamäťovú kartu už podľa nás nie je nutnosťou. Omnoho rýchlejším, pohodlnejším a bezpečnejším riešením je dostatočne veľká interná pamäť (64GB a viac). Náš mobil roka by ale mal fintu prevzatú zo smartfónov Huawei. Dva sloty pre SIM karty, no jeden z nich sa dá použiť aj na vloženie micro SD pamäťovej karty. Krásny kompromis.
HTC One M9 Zdroj: HTC
Nesmie tiež chýbať oznamovacia viacfarebná LED dióda niekde na rohu smartfónu alebo ako obruba USB konektora, aby bolo jej blikanie viditeľné aj pri položení displejom dole. Z konštrukčných záležitostí by sme ocenili ak by objektív fotoaparátu nevyčnieval. Prípadne by sme boli za trochu staromódne, ale praktické riešenie – mechanický odsúvateľný kryt objektívu. Ktorý by fungoval aj na zapnutie fotoaparátu v akejkoľvek situácii (niečo ako Sony Ericsson C905). A hoci je to drobnosť, veľmi praktický sa nám javí mechanický vypínač zvukov z iPhonov.
Pozdáva sa nám tiež kruhový blesk fotoaparátu z Nexusu 6 po okrajoch objektívu. Ale pod mechanický kryt objektívu by sa vošiel aj xenónový blesk. Nemusí byť každý fanúšikom selfies, ale malý blesk stavaný pre portréty by sme zakomponovali aj ku prednému fotoaparátu.
A aký by mal ideálny mobil snímač a objektív? Panasonic CM1 ukázal, že do relatívne tenkého smartfónu sa dá natlačiť aj 1-palcový MOS snímač, takže voľba je jasná. S objektívom to je komplikovanejšie. Buď by sme museli obetovať rozmery smartfónu (ako Panasonic CM1 alebo Nokia Lumia 1020) alebo zvoliť niečo kompaktnejšie s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Napríklad ako má LG G4, teda svetelnosť f/1.8, optická stabilizácia, laserové zaostrovanie a záznam aj do RAW formátu.
Panasonic CM1 Zdroj: Panasonic
Pri videu je v podstate jedinou požiadavkou podpora nahrávania full HD rýchlosťou 60fps. Ak by to nemalo dramatický vplyv na výdrž batérie a teplotu procesora, tak pokojne aj 4K video rovnakou rýchlosťou. Spomalené a zrýchlené videá z iPhonov sú tiež milým doplnkom.
Čo je pod kapotou
Aký výkon ponúkne ideálny smartfón dosť záleží od zvoleného operačného systému. Toto rozhodnutie je pravdepodobne najťažšie. Posledné verzie Androidu, iOS aj Windows Phone sú plné zaujímavých funkcií, s vylepšenou stabilitou a nepreberným množstvom aplikácií. Najideálnejšie by bolo ich prepojenie do jedného dokonalého nadsystému.
Na ďalšej strane sa dočítate, ktorý operačný systém je najlepší a ako vyzerá ideálny smartfón