Keď v októbri minulého roka štrajkovalo približne 25-tisíc členov International Longshoremen’s Association (ILA), odborového združenia, ktoré zastupuje pracovníkov pracujúcich v prístavoch, došlo k zastaveniu prevádzky na desiatkach kontajnerových prístavov na východnom pobreží USA a pobreží Mexického zálivu. V krajine prepukla obava z katastrofických následkov. Výpadky v prístavoch, ktoré spracúvajú jednu štvrtinu medzinárodného obchodu Spojených štátov, mohli americkú ekonomiku stáť až 4,5 miliardy dolárov denne. Odborníci upozorňovali, že takéto prerušenie by mohlo zvýšiť infláciu a spôsobiť globálne ekonomické otrasy.
Kríza sa skončila po troch dňoch. Po rýchlych rokovaniach bola odborom ponúknutá šesťročná dohoda, ktorá zahŕňala zvýšenie platov o takmer 62 percent. Patrick L. Anderson, generálny riaditeľ thinktanku Anderson Economic, nazval toto obdobie „najlukratívnejšími tromi dňami v histórii riadenia pracovných vzťahov“.
AI je hladná po dátach a nenásytná po energii. Jej spotreba stúpa na všetkých frontoch
Hoci médiá sa sústredili na výrazné zvýšenie platov, skutočný problém, ktorý štrajk odhalil, bol iný: automatizácia. Aliancia USMX, ktorá zastupuje prevádzkovateľov prístavov a prepravcov kontajnerov, chce rozšíriť používanie poloautomatizovaných žeriavov v amerických prístavoch. Tieto zariadenia, vybavené pokročilou technológiou, vrátane AI, sú podľa zamestnávateľov efektívnejšie a rýchlejšie. Odbory však varujú, že ich zavedenie ohrozí tisíce pracovných miest.
Prezident ILA Harold Daggett zdôraznil, že technológie akceptujú iba vtedy, „keď pri kormidle zostane ľudská bytosť“. Odbory pohrozili, že ak USMX nepristúpi na úplný zákaz automatizácie, štrajk sa obnoví.
Konflikt s ďalekosiahlymi následkami
Spor okolo automatizácie v prístavoch je jedným z prvých svojho druhu v USA, no odborníci očakávajú, že podobné konflikty budú pribúdať aj v iných odvetviach. Mnohé podniky už dnes experimentujú s robotikou novej generácie, ktorá zasahuje do sektorov od maloobchodu po gastronómiu. Odbory, vrátane pracovníkov UPS, kasínových zamestnancov v Las Vegas či zamestnancov potravinových obchodov, sa snažia do svojich zmlúv presadiť opatrenia na ochranu pracovných miest alebo na kompenzáciu zamestnancov, ktorí by boli automatizáciou postihnutí.
Podľa Liz Shuler, prezidentky AFL-CIO (najväčšia konfederácia odborových zväzov v USA), je 70 percent z 12 miliónov zamestnancov zastúpených touto federáciou presvedčených, že ich práca je ohrozená technológiami. „Zamestnanci už majú dosť zlého zaobchádzania a obávajú sa budúcnosti,“ uviedla.
Americkí investori medzitým naliali do robotických startupov od roku 2019 viac ako 15 miliárd dolárov. Vývoj umelej inteligencie a pokrok v automatizácii sprístupnili technológie, ktoré boli predtým považované za nemožné.
Zmena paradigmy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?