Zmena klímy sťažuje prácu a ohrozuje miliardy ľudí. V Európe a strednej Ázii je podiel ľudí vystavených nadmernému teplu pri práci v celosvetovom porovnaní nízky, za posledných 20 rokov sa tam však zvýšil viac ako v ktoromkoľvek inom regióne sveta, upozornila Medzinárodná organizácia práce (ILO).
Podľa ILO sa každoročne takmer 22,9 milióna ľudí stretne s pracovnými úrazmi spôsobenými teplom a takmer 19 000 z nich v dôsledku toho zomrie. S chronickými problémami s obličkami žije 26,2 milióna ľudí, pretože pri práci nedostatočne pijú.
V roku 2020 bolo 29 percent pracovníkov v Európe a strednej Ázii príležitostne vystavených nadmernému teplu, čo bolo podľa údajov ILO o 17,3 percenta viac ako 20 rokov predtým. Región sa rozprestiera od Portugalska cez Afganistan až po západnú hranicu Číny. Vo všetkých ostatných častiach sveta bol tento podiel už v minulosti podstatne vyšší a nárast bol preto menej výrazný.
Najväčší podiel eviduje organizácia v Afrike, kde je nadmernému teplu pri práci občas vystavených 90,2 percenta ľudí. Nasledujú arabské krajiny s podielom 83,6 percenta. Celkovo je nadmernému teplu vystavených 2,4 miliardy ľudí na celom svete, uzavrela ILO.