Pohľad do vnútra mučenia CIA
Vo väzení bolo dvadsať buniek. Každá bola koncipovaná ako samostatná betónová krabica. V 16 z nich boli zajatci zavesení o kovový prsteň v stene. V štyroch boli zajatci, ktorí boli trýznení nedostatkom spánku a stáli priviazaní zápästiami o strop. Tí v normálnych bunkách mali plastové vedro, tí, ktorí čelili deprivácii spánku nosili plienky. Keď plienky neboli k dispozícii, strážcovia ich nahradili lepiacou páskou alebo väzni boli nahí. V bunkách bola zima, neustála tma, blikajúce svetlá a nepríjemné zvuky. Mrazivý popis zajateckého tábora pod vedením CIA v Iraku priniesol britský denník Guardian pod názvom Inside the CIA`s black site torture room (Vo vnútri čiernej miestnosti CIA na mučenie).
Afganec Gul Rahman strávil za mrežami tajného väzenia americkej spravodajskej služby CIA len mesiac, ale brutálne metódy nevydržal a v novembri 2002 v jednom z takzvaných „čiernych miest“ v Afganistane zomrel na podchladenie. Nemilosrdné taktiky pri výsluchoch CIA, ktorých autorom sú dvaja vojenskí psychológovia, teraz popisujú novoodhalené dokumenty.
Nové informácie sa dostávajú na povrch v súvislosti s prípadom dvoch amerických psychológov, ktorí boli obvinení z podielu na mučení ľudí podozrivých z terorizmu. Sú nimi James Mitchell a John „Bruce“ Jessen, ktorí sú považovaní za strojcov drsných metód, medzi ktoré patrí aj simulované topenie väzňa (waterboarding) alebo dlhodobé bránenie väzňom zaspať. Obvinenia proti nim vzniesli členovia rodiny G. Rahmana a dvaja bývalí väzni z Líbye a Tanzánie (Mohamed Ben Súd a Suleiman Abdulah Salim), ktorým sa podarilo v podmienkach tajnej väznice CIA prežiť.
Pred dvoma rokmi si niečo podobné v umelých podmienkach vyskúšala aj reportérka Hilary Anderssonová z BBC.
Mučenie CIA v umelých podmienkach Zdroj: BBC
Romantika na nákladnej lodi
Premýšľali ste niekedy o tom, ako sa k vám dostanú objednané veci napríklad z portálu Aliexpress? Obaly na telefóny, tapety na steny alebo oblečenie...
Viete, že ich vyrábajú chabo platení ľudia v továrňach v Ázii. Aká je ich cesta odtiaľ, kým sa dostanú k vám na lodiach v priebehu niekoľkých týždňov.
Globálny obchod nie je veľmi ekologický, ale môže vyzerať veľmi romanticky. Dôkaz ponúka 10-minútové video, ktoré vytvoril jeden z námorníkov takejto kontajnerové lode.
Jeffrey Tsang pracuje na nákladnej lodi, ale okrem toho je tiež vo voľnom čase úspešným vloggerom, ktorý divákom približuje život na mori. Jeho najväčším hitom sa stalo video, v ktorom zachytil 30-dňovú plavbu kontajnerovej lode cez Červené more a Indický oceán do Číny. Nádhera.