V Nemecku vlani malo zamestnanie v priemere 45,9 milióna ľudí, čo bolo najviac od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990. V predbežnej bilancii to oznámil Spolkový štatistický úrad.
V krajine, ktorá má zhruba 84 miliónov obyvateľov, tak dosiahla zamestnanosť rekord, medziročne bola vyššia o 333-tisíc.
„Počet zamestnaných osôb tak dosiahol nové historické maximum, rekord z roku 2019 prekonal už v roku 2022,“ uviedol Štatistický úrad. Poznamenal, že trend zvyšujúcej sa zamestnanosti v roku 2020 prerušila pandémia. Vtedy sa zamestnanosť znížila o 361-tisíc ľudí.
V roku 2021 sa zamestnanosť zvýšila medziročne len mierne, a to o 69-tisíc, o rok neskôr už počet zamestnaných vzrástol výraznejšie, konkrétne o 612-tisíc osôb.
„Jedným z dôvodov zvýšenia zamestnanosti v roku 2023 bolo prisťahovalectvo zahraničných pracovníkov. K tomu sa zvýšil podiel zamestnanosti domáceho obyvateľstva. Tieto dva rastové impulzy prevážili nad tlmiacimi efektmi demografických zmien na trhu práce, ktoré v strednodobom horizonte môžu viesť k výraznému poklesu populácie v produktívnom veku,“ uviedli štatistici.
Deväť z desiatich nových zamestnancov našlo prácu v sektore služieb, ktorý v minulom roku zamestnával 34,6 milióna ľudí. V ostatných oblastiach rástla zamestnanosť pomalšie.
V spracovateľskom sektore bez započítania stavebníctva to bolo o 25-tisíc viac, v stavebníctve potom o 15-tisíc. V poľnohospodárstve a lesníctve naopak zamestnanosť ako v predchádzajúcich rokoch klesala, konkrétne o dvetisíc osôb. Vlani tak v týchto sektoroch pracovalo 555-tisíc ľudí.