Napätý trh práce v Spojených štátoch väčšinou pre zamestnancov znamená dobré správy. V tejto situácii je pre nich ľahšie nájsť si prácu a majú aj lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Správa od poradenskej firmy Gallup však varuje pred jednou „malou“ nepríjemnosťou. V dôsledku napätého trhu sa zamestnávatelia čoraz viac uchyľujú k tomu, že svojim súčasným zamestnancom pridávajú prácu navyše, píše agentúra Bloomberg.
Viac práce za rovnaký plat
Takmer 60 percent zamestnancov v prieskume Gallupu uviedlo, že ich vedúci nedávno požiadali, aby na seba prevzali ďalšie povinnosti. Iba zriedka sa to odrazilo aj na ich plate. Situácia sa v roku 2024 zrejme zhorší, pretože firmy počítajú s menším zvyšovaním miezd než počas predchádzajúcich dvoch rokoch.
V určitých odvetviach, akým je zdravotníctvo, je nedostatok pracovnej sily tak výrazný, že sa zamestnanci sami sťažujú na pocity vyhorenia a preťaženosť. Práve zvyšovanie počtu pracovníkov bolo jedným z bodov, na ktorom zlyhali rokovania medzi odbormi a konzorciom Kaiser Permanente, čo začiatkom tohto mesiaca viedlo k trojdňovému štrajku.
Počet pracovných ponúk je v porovnaní s predpandemickými úrovňami síce vyšší, no mnohé firmy sa boja prijímať nových zamestnancov z dôvodu možnej recesie. Nadriadení sa zároveň snažia maximalizovať produktivitu existujúcich zamestnancov. Aj generálny riaditeľ Mety Mark Zuckerberg sľuboval, že rok 2023 bude rokom efektivity.
Pozor na syndróm vyhorenia
Žiadať zamestnancov, aby na seba prevzali viac zodpovedností bez akéhokoľvek zvýšenia platu sa firmám nemusí vyplatiť. Podľa prieskumu firmy Gallup majú zamestnanci v tejto situácii tendenciu hľadať si novú prácu alebo u nich existuje dvojnásobne vyššie riziko vyhorenia.
Keďže sa miera odchodov z práce vrátila na predpandemickú úroveň, zamestnávatelia budú mať zrejme čoraz menší problém žiadať zamestnancov o vykonávanie práce navyše, pretože sa nemusia obávať prípadnej fluktuácie, dodal Ryan Pendell z Gallupu.
Manažéri by podľa neho mali úlohy prideľovať na základe vhodnosti, nie množstva. Zamestnancom by mali zadávať takú prácu, ktorá môže byť príležitosťou na rast alebo si ju podriadení viac užijú. „Dajte zamestnancom prácu, ktorá sa zdá zmysluplná, ktorá vedie k nejakému výsledku,“ vysvetlil Pendell.
Vyhorenie totiž nezávisí iba od množstva práce, ale aj od toho, ako sa človek počas jej vykonávania cíti. Výskum od Gallupu odhalil, že zamestnanci, ktorých práca baví, zvyknú odpracovať viac hodín a zároveň majú nižšie riziko, že sa u nich objaví syndróm vyhorenia.