Podľa štúdie, ktorú tento mesiac zverejnil Národný úrad pre ekonomický výskum, najviac času ušetria zamestnanci pracujúci na diaľku v Číne. Vynechaním cesty na pracovisko a späť si uvoľnia 102 minút denne. Najmenšiu úsporu zaznamenali pracovníci v Srbsku (51 minút) a pomerne nízku úsporu mali aj pracovníci v Spojených štátoch (55 minút), píše Bloomberg.
Tím ekonómov z Európy, Mexika a Spojených štátov, vrátane Nicholasa Blooma zo Stanfordskej univerzity, vypočítal na základe prieskumov ako dlho pracovníkom z 27 rôznych krajín trvala cesta do práce za posledné dva roky. Ak sa zohľadnia tí, ktorí v tomto období nikdy nepracovali na diaľku, odborníci odhadujú, že práca z domu ušetrila približne dve hodiny za týždeň každému pracovníkovi.
Podľa výskumníkov sa však táto hodnota po úplnom konci pandémie zníži na polovicu vzhľadom na plány zamestnávateľov vrátiť zamestnancov späť do práce prezenčnou formou.
To predstavuje 2,2 percenta zo 46-hodinového pracovného týždňa so 40 platenými hodinami plus šesť hodín dochádzania, uvádza sa v správe. Súkromná hodnota časovej úspory tak predstavuje približne 2,2 percenta zárobku po zdanení v postpandemickej ekonomike.
„Dochádzajúci sú nespokojní s nepredvídateľným časom cestovania a vodičom automobilov sa nepáči preťaženie ciest,“ uviedli odborníci. „Zdĺhavé dochádzanie do práce, nepredvídateľný čas dochádzania a preťažené cesty tak posúvajú súkromnú hodnotu úspory času nad úroveň mzdy po zdanení.“ Podobne to platí aj naopak.
Pracovníci sa možnosti zostať doma len tak ľahko nevzdajú. Najväčší prospech z úspory cestovného času majú spoločnosti, pričom zamestnanci venujú 40 percent svojho ušetreného času pracovným povinnostiam, približne tretinu voľnočasovým aktivitám a 11 percent na starostlivosť o seba, či iných, zistila štúdia.