CEO Airbnb Brian Chesky neverí, že zamestnanci túžia po autonómii až tak, ako tvrdia. Koncept, ktorý popularizoval Paul Graham zo spoločnosti Y Combinator, opisuje štýl vedenia, kde je zakladateľ spoločnosti aktívne zapojený do každodenného riadenia podniku, na rozdiel od tradičného „manager mode“, ktorý sa spolieha viac na delegovanie.
„Hovoria, že chcú autonómiu. Myslím, že ich činy hovoria niečo iné,“ uviedol B. Chesky pre Fortune. Podľa neho je predstava, že ľudia chcú plnú autonómiu v práci, „veľkým omylom“.
„Áno, chcú mať určitú mieru autonómie pri vykonávaní svojej práce. Ale nemyslím si, že väčšina ľudí je skutočne šťastnejšia v úplne autonómnom prostredí,“ dodal. Aby tento argument podložil, B. Chesky predstavil scenár, v ktorom má zamestnanec úplnú autonómiu.
Miliardár radí tínedžerom, ako zarobiť. Keby mal 16 rokov, začal by tento lukratívny biznis
„Môžete mať vlastný rozpočet, zostaviť si tím a robiť čokoľvek, čo chcete – ale potrebujete schválenie právneho oddelenia, rozpočet musí prejsť cez finančné oddelenie, takže musíte prejsť plánovacím procesom a integrovať sa s technologickým tímom,“ vysvetlil.
Podľa neho je autonómia „tak trochu mýtom v modernej korporátnej Amerike, pretože spoločnosti sú organizácie“. „Organizácia doslova znamená, že ľudí organizujeme, aby spolupracovali na dosiahnutí niečoho, ako keď pádlujú v jednej lodi,“ dodal. Podľa B. Cheskeho ľudia nechcú byť izolovaní, ale skôr integrovaní, uvádza Business Insider.
B. Chesky sa podelil aj o svoje skúsenosti zo zakladania Airbnb: „Keď som začal Airbnb, bol som zakladateľ. Bol som zapojený do detailov, vedel som o všetkom, čo sa dialo. Bol som hlavným produktovým riaditeľom spoločnosti.“ Niektorí ľudia ako on by pravdepodobne nemali byť v organizácii, „mali by sme zakladať spoločnosti,“ povedal. „Ak chcete byť autonómny, založte si vlastnú spoločnosť.“
Za vzory vedenia v štýle „founder mode“ B. Chesky považuje lídrov ako Steve Jobs, Walt Disney, Jensen Huang a Elon Musk.