Nový zákon v Austrálii dáva zamestnancom právo odpojiť sa od komunikačných kanálov po skončení pracovného času. Investor Kevin O'Leary patrí medzi hlasných kritikov tohto zákona a označil ho za „hlúpy“ a kontraproduktívny.
Austrália nedávno prijala zákon o „práve na odpojenie“, ktorý nadobudol účinnosť 26. augusta. Umožňuje zamestnancom ignorovať pracovné zadania mimo oficiálnych pracovných hodín. K podobným krajinám, ktoré už takéto pravidlá zaviedli, patria Francúzsko, Španielsko a Belgicko.
Podľa investora K. O'Leary môže nové pravidlo poškodiť podniky a ich schopnosť reagovať na urgentné situácie. „Takéto veci ma privádzajú do šialenstva. Je to tak hlúpe. Kto toto vymýšľa? A prečo by niekto navrhol takúto hlúposť?,“ vyhlásil podľa finance.yahoo.com.
K. O'Leary považuje za kľúčové, aby podniky fungovali plynulo aj mimo bežných pracovných hodín. Zdôraznil, že v prípade „práva na odpojenie“ môže byť problémom, keď zamestnávatelia nebudú môcť kontaktovať zamestnancov v urgentných situáciách. „Čo ak sa niečo stane v kancelárii, ktorá je zavretá? Alebo nastane núdzová situácia o druhej v noci, ktorá ovplyvňuje prácu, na ktorej zamestnanec pracuje?,“ pýta sa.
Ťažobný miliardár chce mať ľudí pod kontrolou. Najskôr zákaz práce z domu a teraz žiadna káva
Ak zamestnanci začnú ignorovať volania, texty a e-maily mimo pracovných hodín, podľa neho sa riešenie môže odložiť na ďalší pracovný deň, čo považuje za neprijateľné. Na otázku, či sa stretol so zamestnancami, ktorí si po pracovnom čase vypínajú telefóny, bez váhania odpovedal: „Nasledujúci moment je – okamžite ich vyhodím.“
Zástancovia zákona naproti tomu tvrdia, že je nevyhnutné stanoviť jasné hranice medzi pracovnými povinnosťami a osobným životom.