Centrom kasín v Ázii nesporne je čínska osobitná administratívna oblasť Macao. Bývalá portugalská kolónia na južnom pobreží Číny by si však chcela získať povesť iným spôsobom zarábania peňazí. V auguste spustilo Macao mimoburzový trh mcex, ktorý je prvým svojho druhu. Investori neobchodujú s menami, dlhmi, ani akciami. Namiesto toho kupujú budúce výnosy podnikov v pevninskej Číne, uvádza The Economist.

Ak bude mcex úspešný, môže pomôcť vyriešiť problém, ktorý trápi menšie firmy v Číne aj inde: ťažkosti pri hľadaní financií. Bývalý šéf hongkonskej burzy cenných papierov a tvorca nového trhu Charles Li povedal, že investori majú tendenciu vyhýbať sa poskytovaniu pôžičiek takýmto podnikom jednoducho preto, že riziká a výnosy nie sú zosúladené.

Dlžníci sú neúmerne zaťažení, ak podnik skrachuje. Pre väčšie spoločnosti je riešením kótovanie na verejnom trhu, tam ale malé firmy nepochodia. Charles Li je presvedčený, že tento nesúlad by mohol vyriešiť mcex, ktorý umožňuje investorom nakupovať a predávať nový typ finančného nástroja s názvom Daily Revenue Obligation (DRO). V prvom mesiaci obchodovania sa na burzu dostali DRO v hodnote 2,2 miliardy jüanov (300 miliónov dolárov).

Predaj budúcich výnosov je pre malé firmy dobrý obchod. Vlastníci získajú prístup ku kapitálu bez toho, aby rozriedili svoj podiel a mali povinnosť splácať. Aké výhody to prinesie investorom, nie je zatiaľ veľmi jasné. Spoločnosť Micro Connect, ktorá burzu vlastní, tvrdí, že sa môžu tešiť z „výnosov podobných akciám“.

Zahraničným investorom však nová forma obchodovania sľubuje ďalšiu dôležitú vec: prístup do Číny. Pri zmluvách typu DRO dohodnutých v Macao Micro Connect preberá riziko. Ponúka investorom záruku vymožiteľnosti zmlúv podľa macajského práva. Spoločnosti, ktorá vlastní DRO, budú jej príjmy každý deň vyplácané miestnymi bankami a zaznamenané na blockchaine, čo investorom poskytne prehľad o výkonnosti podniku, o ktorý majú záujem v reálnom čase. Hoci technológia nedokáže zamedziť účtovným trikom, či falšovaniu faktúr, môže zabrániť veľkým finančným podvodom.

Čínski podnikatelia vykazujú záujem využiť tento nový systém. Banky podrobnejšie skúmajú pôžičky z dôvodu problémov v ekonomike, takže firmy hľadajú kapitál inde. Mnohé aj mimo systému bankovníctva. Či však ide o také podniky, do ktorých chcú investovať aj zahraniční investori, je úplne iná otázka.

Ďalšie dôležité správy

Nový gemblérsky komplex.
Neprehliadnite

Na Cypre otvorili najväčšie kasíno v Európe. Za stratégiu udržateľnosti získalo najvyššie skóre