Mnohým ľuďom nie je príjemné, keď sa ich nový známy pýta na prácu. Môže to totiž vyzerať, že sa iba nepriamo snaží vyzistiť ich spoločenské postavenie, výšku príjmu či úroveň vzdelania. Inými slovami – zhodnotiť, či sa mu s nimi oplatí „strácať čas“.
V minulosti sa tejto otázky báli najmä ženy na materskej, ktoré začali známi a priatelia po odchode z práce ignorovať. V súčasnosti ale naháňa hrôzu aj ďalším skupinám ľudí vrátane otcov na rodičovskej dovolenke, pracovníkom na voľnej nohe, dôchodcom či nezamestnaným. Pre mnohých totiž bola práca dlho spôsobom, ako nielen zaplatiť účty, ale aj definovať samých seba.
Psychológovia tento fenomén označujú termínom „prepojenosť,“ ktorý pôvodne opisoval nezdravé rozmazanie hraníc v medziľudských vzťahoch. Takmer rovnako ale začali ľudia pristupovať aj k práci. Až tak sa na ňu naviazali, že bez nej nevedia, kým vlastne sú. Okolo zamestnania vybudovali skoro celú svoju identitu.
Mnohí dospelí, ktorí museli zmeniť kariéru alebo dokonca prišli o prácu, sa len ťažko vzdávajú identity, ktorú nadobudli v predchádzajúcom zamestnaní. Názvy pracovných pozícií môžu byť obzvlášť dôležité najmä pre ľudí z marginalizovaných skupín.
Imigrantka Rachel Fortenberryová-Deutschelová kedysi zastávala pozíciu globálnej viceprezidentky v prevažne mužskom automobilovom priemysle, vďaka čomu si u nových ľudí automaticky získavala dôveryhodnosť. „Tento titul bol pre moju identitu kľúčový, pretože som vedela, že som bola schopná uspieť aj napriek tomu, že som imigrantka, rozvedená a žena. Páčilo sa mi uznanie, ktoré mi práca poskytovala,“ vysvetlila.
Kultúra práce sa v Spojených štátoch začína pomaly meniť. Vedci zistili, že baby boomeri sú na prácu naviazanejší viac než mladšie ročníky. Prejavili dokonca aj väčšiu lojalitu, keďže ich život sa vždy točil najmä okolo práce. Mladšie generácie majú o niečo otvorenejšiu myseľ a nemyslia si, že sa ich kariérna cesta musí uberať rovnakým smerom, ktorý bol po desaťročia normou. Práca u nich nie je témou číslo jedna. Oveľa dôležitejšie je pre nich duševné zdravie a dosahovanie rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom.