Varujú aj Slováci, najmä teraz v lete
Najmä v čase letných prázdnin, keď veľa najmä mladých ľudí cestuje za sezónnou prácou do zahraničia, je téma obchodovania s ľuďmi aktuálna aj na Slovensku.
„Obchod s ľuďmi je celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod, na ktorom sa každoročne medzinárodné organizované skupiny obohacujú o desiatky miliárd eur na zneužívaní a násilnom zaobchádzaní s ľuďmi,“ varuje v letnej sezóne Slovákov, ktorí uvažujú najmä o brigáde v zahraničí, ministerstvo vnútra.
Slovenská republika je podľa rezortu od roku 2011 vraj zaradená medzi najlepšie štáty sveta v boji s obchodovaním s ľuďmi. Do programu Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, prostredníctvom ktorého ministerstvo pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi, bolo v roku 2014 zaradených celkom 34 osôb. Z toho väčšinu tvorili ženy. Ide o občanov Slovenskej republiky, vykorisťovaní boli prevažne vo Veľkej Británii, v Holandsku, Nemecku a v Českej republike.
Približne 31 percent obetí bolo vykorisťovaných na nútenú prostitúciu, 29 percent na nútenú prácu, 22 percent bolo nútených k uzatvoreniu sobáša. Asi 14 percent obetí nútili žobrať a dve percentá páchať trestnú činnosť.
Čísla sú tak výrazne nižšie, než aké Slovensku háda Walk Free Foundation. Aj ministerstvo vnútra však priznáva, že množstvo obetí zostáva neodhalených a páchatelia nepotrestaní, keďže ide o vysoko latentnú trestnú činnosť. Jej páchateľovi za ňu hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až doživotie.
Páchatelia často ostávajú neodhalení pre strach obetí. „Obeť obchodovania s ľuďmi je ustráchaná. Vzhľadom na traumu, ktorú obete prežijú, zdráhajú sa o svojej skúsenosti hovoriť,“ tvrdí ministerstvo.
Ako minimalizovať riziko, že sa stanete obeťou obchodníkov s ľuďmi
- Dobre si preverte agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka.
- Základné informácie o agentúre si môžete overiť aj na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.
- Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na webstránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Podpisujte pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému rozumiete, a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru.
- Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenia alebo víza.
- O svojom odchode informujte svojich blízkych alebo dobrých známych. Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu.
- Dohodnite sa, ako často sa budete ozývať rodine alebo známym zo zahraničia.
- Na cestu si vezmite nevyhnutnú finančnú rezervu.
- Zoberte si so sebou kontakty na pomáhajúce organizácie, kontakt na ambasádu a linky pomoci pôsobiace v krajine, kam cestujete.
Ak sa za hranicami dostanete do problémov, ocitnete sa v núdzi, stratíte, respektíve odoberú vám doklady, ak sú pracovné podmienky iné, ako je uvedené v zmluve, bezodkladne kontaktujte políciu.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR