Nedávna metaanalýza o vľúdnosti a efektívnom líderstve dospela k záveru, že tieto dva faktory so sebou úzko súvisia. Priateľskí šéfovia prispievajú na pracovisku k väčšej dôvere a psychologickému bezpečiu, čo môže zlepšovať výkonnosť firmy.
Charles O’Reilly zo Stanfordovej univerzity skúmal vzťah medzi osobnosťami generálnych riaditeľov a hodnotením firemnej kultúry na platforme Glassdoor, kde svoj názor vyjadrujú zamestnanci. Priateľskí šéfovia boli typickí najmä pre firmy, v ktorých prekvitala spolupráca a zmysel pre inovácie.
Vľúdnosť je na pracovisku čoraz dôležitejšia. Tento posun odráža prerod, ktorým si firmy v posledných rokoch prešli. Oveľa viac než kedysi si zakladajú na tímovej práci a sociálnych zručnostiach, ktoré spoluprácu uľahčujú. Aj vedci potvrdili, že priateľskí študenti dosahujú v úlohách s najvyššou úrovňou neistoty lepšie výsledky.
Menej prívetiví zamestnanci majú tendenciu byť súťaživejší, hašterivejší a menej dôverovať ostatným. To z nich nerobí práve najlepších priateľov, no v určitých kontextoch im to môže poskytovať výhodu. Dariť sa im môže napríklad na pozíciách, ktorých podstatou je vyjednávanie, pričom vľúdnosť by ich iba spomaľovala.
Prosociálni šéfovia zas môžu značne predĺžiť proces reštrukturalizácie firmy. Z výskumu vyplynulo, že v časoch rastúcej konkurencie ich vedenie často nahrádza menej starostlivými typmi. Ak by totiž firma musela pristúpiť k masovému prepúšťaniu, predstavenstvo na jej čele nechce mať žiadneho dobrosrdečného samaritána, ktorý nedokáže robiť ťažké rozhodnutia.