Vo väčšine vyspelých ekonomík narastajú bankroty dvojciferným tempom. Firmy zložili najmä vysoké náklady na pôžičky; dôvodom je aj ukončenie podpory zo strany vlád v hodnote biliónov dolárov na prežitie po pandémii.
Financial Times uvádza, že po desaťročí poklesu sa počet bankrotov amerických firiem za 12 mesiacov do septembra zvýšil o 30 percent v porovnaní s obdobím spred roka. V Nemecku, najväčšej ekonomike EÚ, vzrástol počet bankrotov od januára do septembra o 25 percent v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.
Platobná neschopnosť firiem v celom eurobloku sa podľa dát Eurostatu za deväť mesiacov do septembra medziročne zvýšila o 13 percent a dosiahla najvyššiu úroveň za osem rokov. Hlavný ekonóm výskumnej spoločnosti Capital Economics Neil Shearing tvrdí, že tento trend je vyvolaný vyššími úrokovými sadzbami spolu s kolapsom zombie spoločností, ktoré prežívali vďaka vládnej podpore z kovidového obdobia. Ako dôvody bankrotov firiem menoval najmä „náklady na obsluhu dlhu“ a „zrušenie pandemickej podpory“, ako aj „vysoké účty za energie, predovšetkým v energeticky náročných sektoroch“. Medzi odvetvia, ktoré najviac trpia zvýšenou mierou platobnej neschopnosti, patrí doprava, ako aj sektor hotelierstva a pohostinstva, uviedli analytici.
Podniky prežili ťažké časy počas pandémie vďaka rozsiahlym programom vládnej podpory pre spoločnosti a domácnosti. Podľa odhadov MMF na rok 2020 a prvé štyri mesiace roku 2021 dosiahli viac ako desať biliónov dolárov. Odvtedy sa však tok balíčkov pomoci z veľkej časti zastavil. N. Shearing varoval, že tento trend bude pokračovať, keďže mnohé podniky budú musieť v nadchádzajúcich mesiacoch refinancovať dlhy pri vyšších sadzbách.
Nárast bankrotov ovplyvní v najbližších rokoch globálnu ekonomickú aktivitu a rast pracovných miest. Vedúca investičná analytička vo firme Hargreaves Lansdown, ktorá sa venuje správe aktív, Susannah Streeterová uviedla, že aj keď to bolo čiastočne spôsobené úpadkom zombie spoločností, „obávame sa, že rýchle sprísnenie menovej politiky posunie aj sľubnejšie začínajúce podniky na okraj priepasti,“ čo by pre rast ekonomiky mohlo mať dlhodobejšie dôsledky.