Skúšobná lehota závislá od mzdy zamestnanca, výpovedná doba podľa odpracovaného obdobia, viac možností pracovať doma a slabšie postavenie odborov. To všetko obsahujú tézy reformy Zákonníka práce, ktoré majú za cieľ spružniť pracovné právo. Návrhy dnes po prvý raz zverejnilo ministerstvo práce, rokovala o nich aj tripartita.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) pred novinármi povedala, že súčasné nastavenie zákonníka považuje vláda za nespravodlivé, pretože nezohľadňuje rozdielne postavenie zamestnancov z hľadiska výšky ich mzdy či typu pracovnej zmluvy. "Spravodlivý prístup je zohľadňovať toto rozdielne postavenie," dodala premiérka.

"Čím nižšia mzda, tým kratšia skúšobná lehota a naopak," uvádza sa v tézach. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála by sa napríklad pri robotníckych profesiách skrátila súčasná trojmesačná skúšobná lehota na jeden mesiac. Vláda tiež navrhuje zaviesť vzťah medzi dĺžkou výpovednej lehoty a dĺžkou odpracovaného obdobia pre zamestnávateľa. "Firma sa zároveň bude môcť dohodnúť so zamestnancom na pružnom rozdelení výpovednej lehoty a odstupného," konštatuje sa v pracovnom materiáli. Pri štvormesačnej lehote by tak mohlo ísť o kombináciu mesačnej výpovednej lehoty a trojmesačného odstupného, dvojmesačnej výpovednej lehoty a dvojmesačného odstupného, či trojmesačnej výpovednej lehoty a mesačného odstupného.

Zamestnávateľ si podľa vládneho zámeru bude môcť so zamestnancom dohodnúť pružnejšie parametre pracovného pomeru. "Platiť bude pravidlo, že čím vyššia mzda, tým vyššia pružnosť z hľadiska skúšobnej, výpovednej lehoty, alebo práce nadčas. Či už v rámci kolektívneho vyjednávania, alebo individuálnej dohody," uvádza sa v tézach k zmenám pracovného kódexu. Flexikonto sa má na základe súhlasu sociálnych partnerov zaviesť ako trvalý inštitút Zákonníka práce. Pri pracovných pomeroch na určitý čas chce vláda zvýšiť možný počet ich opakovaní a predĺžiť ich maximálne trvanie.

Zákonník práce by mal byť po jeho novelizácii ústretovejší k rodine. Zamestnávateľ so zamestnancom si budú môcť nastaviť plný pružný pracovný čas podľa vlastných potrieb. "Otvára sa možnosť, aby sa zamestnávateľ so zamestnancom mohol dohodnúť, že zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas aj pri práci doma," konštatuje sa v materiáli. Kabinet chce tiež umožniť vznik zdieľaného pracovného miesta, teda rozdelenie pracovnej náplne jedného pracovného miesta medzi viac ľudí.

Novela Zákonníka práce by tiež mala umožniť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas. Ústretovým krokom k rodine je tiež umožnenie rozložiť si čerpanie súčasnej dĺžky rodičovskej dovolenky až do piateho roku veku dieťaťa. Vláda okrem toho navrhne zrušenie povinnosti zamestnávateľa dlhodobo uvoľňovať zamestnancov na výkon verejnej funkcie a výkon odborovej funkcie a zavedie porovnateľné postavenie zamestnaneckej rady a odborovej organizácie.

"Veľmi pozitívne prijímame informácie, ktoré predložila premiérka, sú to tézy, o ktorých sa vieme baviť," uviedol predseda Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Miroslav Gazdík. Dodal, že odborári pristúpili k petícii po predložení návrhov zmien, ktoré nastolili ešte zamestnávatelia. "Predložili neskutočné množstvo zmien, chceli meniť celé oblasti. Skutočne nám vychádzalo, že musíme konať," dodal.

Predseda Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko zatiaľ vládny návrh zmien v ZP nechcel komentovať, pretože ho sociálni partneri dostali iba na dnešnom rokovaní tripartity. "Novela nedosahuje úroveň požiadaviek RÚZ, naše požiadavky sú radikálnejšie," dodal však. Zdôraznil tiež, že je potrebné v rokovaniach s odborármi pokračovať a nachádzať spoločné stanoviská.

Tézy pracovného návrhu novely Zákonníka práce (Zdroj: Úrad vlády)

rodina

  • zamestnávateľ so zamestnancom si môžu nastaviť plný pružný pracovný čas (povinnosť byť/nebyť na pracovisku, ale pracovať) podľa vlastných potrieb
  • otvára sa možnosť, aby sa zamestnávateľ so zamestnancom mohol dohodnúť, že zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas aj pri práci doma.
  • možnosť vzniku zdieľaného pracovného miesta - teda rozdeliť pracovnú náplň jedného pracovného miesta medzi viac ľudí
  • možnosť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas
  • možnosť čerpať rodičovskú dovolenku až do 5. roku veku dieťaťa.

skúšobná lehota a výpovedná doba

  • vláda navrhuje zaviesť vzťah medzi výškou mzdy a skúšobnou lehotou. Čím nižšia mzda, tým nižšia skúšobná lehota a naopak
  • vláda navrhuje zaviesť vzťah medzi dĺžkou výpovednej doby a dĺžkou odpracovaného obdobia pre zamestnávateľa. Firma sa zároveň bude môcť dohodnúť so zamestnancom na pružnom rozdelení výpovednej lehoty a odstupného (napríklad pri štvormesačnej lehote môžu byť kombinácie 1+3, 2+2, 3+1).

znižovanie byrokracie

  • zamestnanec v určitom veku získa právo na vyššiu výmeru dovolenky. Odbúra sa tak zložité byrokratické dokazovanie, či má zákonný nárok na dlhšiu dovolenku
  • na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca sa umožní doručenie výplatnej pásky len elektronickou formou
  • pri výkone brigádnickej práce študentov sa bude predpokladať, že fyzická osoba sa považuje za študenta až do konca októbra kalendárneho roka.

 
pružnosť

  • zamestnávateľ si bude môcť so zamestnancom dohodnúť pružnejšie parametre pracovného pomeru. Platiť bude pravidlo: čím vyššia mzda, tým vyššia pružnosť z hľadiska skúšobnej, výpovednej lehoty alebo práce nadčas. Či už v rámci kolektívneho vyjednávania, alebo individuálnej dohody
  • flexikonto sa na základe súhlasu sociálnych partnerov zavedie ako trvalý inštitút Zákonníka práce
  • úprava pracovných pomerov na dobu určitú - zvýšenie počtu opakovaní a predĺženie maximálneho trvania.


postavenie odborov

  • vláda navrhne zrušenie povinnosti zamestnávateľa dlhodobo uvoľňovať zamestnancov na výkon verejnej funkcie a výkon odborovej funkcie
  • zavedie porovnateľné postavenie zamestnaneckej rady a odborovej organizácie.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko