Keby tak človek vedel, koľko by zarábal na rovnakej pozícii u konkurencie, určite by si dohodol vyšší plat. Faktom je, že za nízke zárobky môže slabá informovanosť.
Skupina expertov z americkej MIT (Massachusetts Institute of Technology), Univerzity v Kolíne nad Rýnom, London School of Economics a University of California v Berkeley skúmala súvislosť medzi výškou platov a vedomosťami zamestnancov o tom, koľko je možné zarábať inde.
Prieskum prebehol v rokoch 2019 a 2020 na vzorke 516 nemeckých pracovníkov, ktorí pracujú na čiastočný a plný úväzok. Tí, ktorí boli najhoršie platení, si mysleli, že mzdy na rovnakých pozíciách v konkurenčných firmách sú porovnateľné s tými, ktoré dostávajú oni alebo sú dokonca nižšie.
Až desať percent pozícií by zaniklo
„Ide najmä o nesprávne vnímanie situácie medzi pracovníkmi vo firmách s nízkymi mzdami. Keby mali správne informácie, desať percent pracovných miest sústredených vo firmách s nízkymi mzdami by pri súčasnom stave zaniklo,“ konštatovali autori štúdie.
Sú presvedčení, že skreslené informácie pracovníkov o platových podmienkach naprieč firmami pomáhajú udržovať nízku mzdovú hladinu a podporujú širší mzdový rozptyl.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?