V minulosti bolo vertikálne stúpanie po kariérnom rebríku ideálnou voľbou pre mnohých zamestnancov. Sľubovalo totiž lepšie platové ohodnotenie a s ním aj zvyšovanie životnej úrovne. V posledných rokoch ale začalo povyšovanie strácať atraktivitu, a to najmä v očiach mladších generácií. Podľa nich jeho nevýhody prevyšujú výhody. Dnes je preto oveľa bežnejšie, že zamestnanci „lepšie“ miesto radšej odmietnu.

Podľa prieskumu Randstad Workmonitor nepovažuje stúpanie po kariérnom rebríku za prioritu až 47 percent respondentov, hoci až 56 sa označilo za ambicióznych. Z výsledkov vyplynulo, že pojem „ambícia“ v dnešnom svete znamená niečo úplne iné než kedysi. Pre mnohých zamestnancov toto slovo označuje rovnováhu medzi prácou a osobným životom, flexibilitu, spravodlivosť, pocit spolupatričnosti a rozvoj zručností. Práve tieto faktory sú pre nich pri rozhodovaní o tom, či postup na lepšie miesto prijmú, kľúčové.

Prieskum Pew Research Center z októbra odhalil, že 38 percent pracovníkov nie je spokojných s možnosťami, ktoré ich firma v rámci povyšovania ponúka. Až 42 percent Američanov by postup odmietlo, pretože im je na súčasnej pozícii dobre. Mnohí z nich sa navyše domnievajú, že už teraz majú viac povinností, než by mali v rámci svojho postavenia vykonávať. Táto skutočnosť sa ale často neodrazí na ich výplatnej páske, čo len ďalej zvyšuje ich neochotu postupovať po kariérnom rebríku.

Nové časy

Krach lineárnej kariérnej dráhy zapríčinili štyri kľúčové faktory, ktoré pretvárajú modernú pracovnú kultúru. Sú nimi rozmach práce na diaľku, technologický pokrok, rozvoj gig ekonomiky a oslabovanie lojality. Práca na diaľku odstránila geografické obmedzenia, čím zvýšila počet potenciálnych pracovných príležitostí. Rýchly technologický pokrok spôsobil, že sa kritériá kariérneho postupu neustále menia. Zamestnanci sú tak nútení neustále sa prispôsobovať novým trendom a rozvíjať svoje zručnosti.

Rozvoj gig ekonomiky spôsobil, že tradičné dlhodobé zamestnania nahradila práca založená na krátkodobých zákazkách. Tá zamestnancom ponúka väčšiu flexibilitu a možnosti rozvoja zručností. Firmám zas umožňuje zamestnať talenty šité na mieru konkrétnym projektom. Lojalita medzi zamestnávateľmi a zamestnancami takisto klesá. Časté prepúšťania nútia ľudí pristupovať k práci „nomádsky“. To znamená, že sa naučili pravidelne meniť pozície a odvetvia, aby si v rámci pracovného trhu udržali konkurencieschopnosť. Vo výsledku tak podstatou kariérneho úspechu nie je lojalita a stúpanie po firemnom rebríku, ale prispôsobivosť a zbieranie skúseností.

Úsvit kariérnej mriežky

Generácia baby boomerov ešte stále vyznáva zastaraný model kariérnej dráhy, a tak má tendenciu zotrvávať na vedúcich pozíciách až neprimerane dlho. Mladšie ročníky sa preto museli vynájsť a vymyslieť nový prístup. Namiesto vertikálneho kariérneho rebríka postupujú po takzvanej korporátnej mriežke, ktorá zamestnancom umožňuje hýbať sa nielen vertikálne, ale aj diagonálne, bočne či dokonca smerom naspäť. Cieľom je získať dostatok zručností, aby si zachovali konkurencieschopnosť. Táto diverzifikácia im navyše poskytuje ochranu v prípade ekonomických výkyvov.

Niekedy je najlepším spôsobom, ako kariérne napredovať, postupovať po firemnej hierarchii horizontálne. Finanční analytici by namiesto povýšenia mohli pouvažovať napríklad o inej analytickej pozícii v rámci firmy, keďže meniť zameranie je v známom prostredí oveľa jednoduchšie. Do úvahy v tomto konkrétnom prípade prichádza prieskum trhu či predaja. Horizontálny pohyb po kariérnej mriežke umožňuje zamestnancom rozšíriť aj sieť kontaktov.

Ďalšou možnosťou, ktorú zamestnanci majú, je takzvaná „tvorba pracovnej pozície“, ktorá spočíva v pretváraní súčasného miesto tak, aby im poskytla oveľa viac príležitosti na kariérny rozvoj a rast. Môže to zahŕňať prijímanie nových projektov, budovanie vzťahov naprieč oddeleniami alebo prehodnotenie pohľadu na vlastnú úlohu vo firme.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Korporátnemu karierizmu odzvonilo. Povýšenie je pre zamestnancov skôr strašiakom než odmenou