Po frustrujúcom dni v práci alebo hádke s partnerom sa môže telefonát s priateľom zdať ako najlepší spôsob, ako sa zbaviť napätia. Ventilovanie pocitov ale so zvládaním hnevu vôbec nepomáha. Podľa portálu CNBC to vyplynulo z nedávnej štúdie zverejnenej v časopise Clinical Psychology Review.
Vedci v rámci nej skúmali, aké účinné sú pri upokojovaní „vybičovaných“ emócií činnosti zvyšujúce vzrušenie, akým je ventilovanie pocitov či beh, a činnosti znižujúce vzrušenie, akými sú meditácia a joga. Dokopy analyzovali 154 štúdií, ktorých sa zúčastnilo vyše 10 000 účastníkov, vďaka čomu dospeli k záveru, že činnosti znižujúce vzrušenie pomáhajú človeku lepšie zmierovať pocity hnevu.
Ak budete mať po hádke opäť nutkanie ísť sa posťažovať priateľom, skúste radšej meditáciu. Pre začiatočníkov môže byť ťažké poznať, či ju praktikujú efektívne, a tak expertka Jade Westonová odporúča položiť si nasledujúce tri otázky, ktoré vám pomôžu viac sa vcítiť do prítomného okamihu:
- Kam smerujem pozornosť? Všimnite si, kam sa vaša myseľ uberá, a snažte sa pozornosť upriamiť na dýchanie.
- Ako sa práve teraz cítim? Zamyslite sa nad tým, akú máte náladu. Nepokúšajte sa ju meniť, len ju precíťte.
- Aký mám cieľ? Pripomeňte si, prečo ste chceli s meditovaním začať, a používajte to ako motiváciu v tom pokračovať.
Na to, aby ste videli pozitívne výsledky, nemusíte meditovať dlho, zdôraznil expert na meditáciu a výkonný riaditeľ platformy Mindvalley Vishen Lakhiani. Podľa neho stačí tejto praktike venovať denne iba 20 minút. Dokonca aj minútová meditácia dokáže resetovať myslenie a zmierniť pocity frustrácie lepšie než sťažovanie sa príbuzným.