Desaťtisíce zamestnancov firmy Meta pracovalo z domu iba dva mesiace, keď ich šéf Mark Zuckerberg vyrukoval s odvážnou prognózou – takmer polovica ľudí nebude o pár rokov pravidelne chodiť do officu.
„Práca z domu je prínosná hneď z niekoľkých dôvodov,“ povedal v máji 2020 M. Zuckerberg a ako príklad uviedol väčšiu mieru diverzifikácie pracovníkov a menej znečisťovania. O dva roky neskôr však názor zmenil. Šéf Mety si teraz myslí, že zamestnancom sa darilo lepšie, keď nepracovali z domu. Hypotézou firmy je, že dôvera sa ľahšie buduje prostredníctvom osobných interakcií, píše denník The Telegraph.
Vyjadrenia M. Zuckerberga svedčia o zmene myslenia, ktoré možno pozorovať naprieč celým technologickým sektorom. Zamestnávatelia by svojich ľudí radi videli späť v kanceláriách. Generálny riaditeľ Amazonu Andy Jassy zamestnancom nariadil od mája pracovať v priestoroch firmy aspoň tri dni v týždni. Apple podobné nariadenie vydal už v septembri 2022 a dokonca aj Elon Musk začal vo veľkom revidovať internú politiku Twitteru umožňujúcu ľudom pracovať z domu.
Všetky tieto kroky sú v rozpore s tým, čo technologické firmy tvrdili na začiatku pandémie, keď sa postavili na čelo dlhodobej revolúcie v oblasti modelov práce. Spoločnosti Google, Twitter aj Facebook boli jedny z prvých, ktoré začiatkom marca 2020 poslali ľudí pracovať domov.
Ešte v lete 2022 sa tak zdalo, že nový trend tu ostane natrvalo. Ceny akcií technologických firiem ale vinou rastúcej inflácie klesli, čo celú situáciu zmenilo. Od začiatku tohto roka už Microsoft, Google, Meta či Amazon prepustili tisíce zamestnancov. Ak bude toto redukovanie pracovnej sily pokračovať, tak budú podľa profesora Thomasa Rouleta z Univerzity v Cambridgi prví na rane práve ľudia pracujúci z domu. Meta dokonca minulý týždeň úplne prestala inzerovať pracovné pozície vyžadujúce si výlučne prácu na diaľku. Podľa hovorcu spoločnosti je tento stav iba dočasný.
Túto zmenu správania však možno pozorovať naprieč celým technologickým odvetvím. Podľa údajov webovej stránky Adzuna klesol tento mesiac v Británii počet voľných pozícií na diaľku na 27 percent. Ešte pred rokom to bolo 39 percent.
Šéf Applu Tim Cook nazval prácu z domu „matkou všetkých pokusov“. Nateraz sa však zdá, že je tomuto experimentu koniec.