Britský premiér Rishi Sunak sa domnieva, že hranie šachu prispieva k celoživotnému duševnému zdraviu. S obľubou preto výhody tejto hry propaguje, píše The Telegraph.
Sunak tento týždeň počas návštevy Washingtonu poznamenal, že pracuje na tom, aby vo Veľkej Británii začalo hrať šach viac ľudí. „Je to skvelá zručnosť a naozaj pomáha pri myslení,“ vysvetlil premiér.
Vedci z celého sveta poukazujú na to, že hranie šachu prispieva k lepšej funkcii mozgu nielen v prípade detí, ale aj dospelých. Tu sú ďalšie štyri činnosti, ktoré v dospelosti priaznivo vplývajú na zdravie mozgu:
Kartové hry a učenie sa jazyka
Kartové hry ako bridž či dokonca poker prispievajú k udržiavaniu a zlepšovaniu kognitívnych schopností v pokročilom veku. Štúdia organizácie JAMA odhalila, že aktívne mentálne aktivity, ku ktorým patria kartové hry, krížovky, puzzle alebo vzdelávacie kurzy pre dospelých, pomáhajú znižovať riziko demencie.
Americkí a kanadskí psychológovia v roku 2020 uverejnili štúdiu, v ktorej označili učenie sa cudzieho jazyka za účinný spôsob oddialenia nástupu Alzheimerovej choroby.
Tanec
Fyzická aktivita znižuje riziko demencie. Neurovedkyňa Tara Spiresová-Jonesová tvrdí, že to je preto, lebo udržiava mnoho malých ciev v mozgu zdravých. Problémy s dodávaním krvi do mozgu vedci spájajú s väčšou mierou atrofie či ubúdaniu mozgovej hmoty, ktoré sa prichádzajú s vekom. Psychologička a behaviorálna vedkyňa Joyce Shafferová zistila, že kurzy tanca môžu byť jednou z najprospešnejších foriem fyzickej aktivity.
Hra na hudobný nástroj
Magazín International Journal of Alzheimer’s Disease pred deviatimi rokmi uverejnil štúdiu, v rámci ktorej vedci skúmali dvojčatá, z ktorých iba jedno sa učilo hrať na nejaký hudobný nástroj. Počas výskumu došli k záveru, že hudobníci mali o 64 percent menšiu šancu rozvoja miernej kognitívnej poruchy či demencie.
Výskumníci veria, že hra na hudobný nástroj v strednom alebo vyššom veku môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať zdravý mozog, pretože hudba stimuluje veľké množstvo mozgových dráh.
Kulturistika
Shafferová zistila, že silový tréning v posilňovni je jedným z najúčinnejších spôsobov zachovávania kognitívnych schopností. Je dokonca prospešnejší než iné formy cvičenia vrátane plávania či behania. „Všetky druhy cvičenia stimulujú proces nazývaný neurogenéza, čo je tvorba nových mozgových buniek,“ vysvetlila. Má to však jeden háčik.
„Ak by ste dnes s behom prestali, priaznivé účinky tohto cvičenia by už o pár dní klesli. Keď posilňujete svaly, tak vytvárate nové mozgové bunky nielen v ten istý deň, ale neurogenéza pokračuje aj niekoľko ďalších dní,“ dodala psychologička.