„Večné chemikálie“, známe aj ako PFAS, sú všade - vo vode, v pôde, nádobách na jedlo, kozmetike či nepremokavom oblečení. Podľa viacerých štúdií môže táto skupina syntetických látok zvyšovať riziko vzniku niektorých typov rakoviny a viesť k problémom s plodnosťou. Preto je rozumné sa im vystavovať čo najmenej.

Odborníci na verejné zdravie odporúčajú politikom, aby v boji proti škodlivým chemikáliám prijali prísnejšie pravidlá. Firmy by ich zas mali vo výrobnom procese prestať používať. Kým sa tak stane, môžete vystavenie PFAS minimalizovať niekoľkými jednoduchými krokmi:

Obaly a kuchynské riady

Papierové, plastové alebo kovové obaly na jedlo môžu obsahovať PFAS. Ak sa plánujete ísť najesť do reštaurácie a viete, že si zvyšky odnesiete domov, prineste si vlastnú sklenenú nádobu.

Snažte sa vyhnúť používaniu teflónových hrncov a panvíc, pretože takisto môžu obsahovať niektoré typy večných chemikálií. Uprednostnite liatinové, sklenené, nerezové alebo keramické kuchynské riady. Obzvlášť opatrný buďte pri používaní teflonových panvíc, ktoré máte doma už roky alebo sú poškriabané.

Kozmetika a oblečenie

Ak môžete, pokúste sa v domácnosti vyhnúť vodovzdorným textíliám, na štítkoch ktorých nie je vyslovene uvedené, že neobsahujú PFAS. Týka sa to nielen oblečenia, ale aj kobercov a nábytku.

Pamätajte, že kozmetika alebo produkty osobnej hygieny s prívlastkami dlhotrvajúci, vodeodolný alebo odolný voči mastnote zvyknú obsahovať PFAS. Výnimkou nie sú ani menštruačné produkty, pri výbere ktorých treba radšej zvoliť kalíšky alebo disky z lekárskeho silikónu. Ak ich neviete nikde nájsť, siahnite po výrobkoch, ktoré majú na obale napísané, že sú bez PFAS.

Voda a potraviny

Skúste u svojho vodárenského podniku zistiť, či spĺňa normy na obmedzenie kontaminácie pitnej vody večnými chemikáliami. „Poznať svoj zdroj pitnej vody je najdôležitejšie," povedala pediatrička a docentka environmentálnej medicíny Lauren Zajacová.

Ak si chcete byť naozaj istý, že pijete vodu bez PFAS, zainvestujte do filtračného systému. Zariadenia využívajúce reverznú osmózu či filtre s aktívnym uhlím sú pri odstraňovaní večných chemikálií z pitnej vody podľa vedcov najúčinnejšie. Balená voda takisto nemusí byť nutne tou najbezpečnejšou alternatívou, pretože fľašky môžu obsahovať PFAS.

Pozor na skryté zdroje

PFAS a iné kontaminanty sa môžu hromadiť v usadenom prachu, preto nábytok vždy utierajte mokrou handrou a nezabudnite pozmývať podlahy či povysávať koberce. Niektoré čistiace prostriedky takisto obsahujú večné chemikálie, takže si dajte pozor aj na to, čo kupujete.

Pred vstupom do bytu sa vyzujte, aby ste si doň zvonku nepriniesli špinu obsahujúcu PFAS. Pred jedlom si nikdy nezabudnite umyť ruky.

Ďalšie dôležité správy

Microplastic,In,Food,,Environment,And,Health,Concept,,Spoon,And,Plate
Neprehliadnite

Ľudské telo je plné mikroplastov. Päť spôsobov, ako sa dostávajú do tela a ako ich eliminovať