Madagaskar je jednou z najchudobnejších krajín sveta a zároveň primárnym dodávateľom vanilkových strukov, prísady, ktorá dáva typickú chuť zmrzlinám aj čokoládam. Za posledných päť rokov sa hodnota vanilky desaťnásobne zvýšila. Pre chudobnú krajinu to však malo skôr negatívne následky – ničenie prírody na úkor produkcie, násilie, vraždy.

Vanilkoví farmári hovoria o pravidelných krádežiach a na plantážach dochádza k desiatkam vrážd. Niektoré komunity vzali spravodlivosť (a zbrane) do vlastných rúk a bránia farmy všetkými dostupnými prostriedkami, píše britský portál The Guardian, ktorý priniesol z Madagaskaru temnú reportáž.

V rokoch 2012 až 2013 stál kilogram vanilkových strukov z Madagaskaru 50 dolárov, v rokoch 2016 až 2017 už viac ako 400 dolárov. Monopolné postavenie krajiny v oblasti vanilky je pre podnikateľov lákavé, a tak sa snažia diktovať ceny.

Vanilkové vojny, práčky za miliardy a muž, ktorý zrušil čas aj peniaze

Zdroj: flickr.com / Ted Major | CC

Medicínsky cukor

Cukor sa dá sypať do čaju, kávy, ale aj do rán. Britský portál BBC priniesol analýzu s netradičným pohľadom na sladidlo, ktoré mnohí preklínajú, démonizujú, zatracujú a naveky vylučujú zo svojho jedálnička. Mnohí tiež cukor označujú za drogu chudobných.

Článok zachytáva skúsenosti muža zo Zimbabwe, ktorý v mladosti vlastnou praxou prišiel na to, že cukor pomáha liečiť rany rýchlejšie. Keď sa mu podarilo získať prácu v britskej inštitúcii National Health System, prekvapilo ho, že cukor nezohráva v modernej medicíne prakticky žiadnu úlohu a rozhodol sa to zmeniť.

V niektorých, najmä chudobných častiach sveta, kde si ľudia nemôžu dovoliť antibiotiká, ľudia ako alternatívu pravidelne využívajú cukor. Cukor absorbuje na poškodenom mieste vlhkosť, ktorá podporuje rozmnožovanie baktérií. Bez baktérií sa rany hoja rýchlejšie. Starodávna metóda má fungovať aj v prípadoch, keď antibiotiká kvôli odolnosti baktérií zlyhávajú. Cukrová liečba pritom neškodí ani diabetikom, dodáva BBC.

Vanilkové vojny, práčky za miliardy a muž, ktorý zrušil čas aj peniaze

Zdroj: SITA / AP

Nový prípad pre Sherlocka

Ak plánujete výlet do Londýna a zároveň ste milovníkom literatúry, návšteva Baker Street 221b určite dominuje zoznamu s názvom „Musím vidieť tieto miesta!“ hneď za Big Benom či Britským múzeom. Keď sa reálne dostanete na slávnu adresu, nájdete tematický obchod so suvenírmi, v ktorom vám predajú lístok do vedľajšieho malého dobového príbytku, kde akože býval fiktívny detektív aj s jeho dobrým priateľom. Pri vstupe postáva londýnsky policajt oblečený ako z 19. storočia a vpúšťa ľudí do naaranžovaného domu Sherlocka Holmesa, v ktorom sa nachádza plno narážok odkazujúcich na poviedkové a novelové príbehy s detektívom.

V zásade to je turistická pasca, z ktorej sa majiteľom nehnuteľností a tamojších obchodov sypú nemalé peniaze. Turisticky atraktívny mestský blok, ktorý zahŕňa budovy na Baker Street 215 až 237, ohodnotili na sumu 137 miliónov libier, pričom vlastníctvo nehnuteľností je zahalené tajomstvom.

Portál Quartz naznačuje, že lukratívny majetok, ktorého majiteľ sa schováva za sieťou neznámych offshoreových spoločností, môže patriť jednému alebo viacerým členom rodiny kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Čo presne to znamená, si môžete prečítať v rozsiahlom investigatívnom článku.

Vanilkové vojny, práčky za miliardy a muž, ktorý zrušil čas aj peniaze

Zdroj: TREND.sk