Umelá inteligencia v súčasnosti nedokáže z hľadiska efektivity nákladov nahradiť väčšinu pracovných pozícií obsadených zamestnancami z mäsa a kostí. Podľa agentúry Bloomberg to vyplynulo zo štúdie Massachusettského technologického inštitútu, ktorá sa snažila zistiť, či sú obavy ľudí z nahradenia technológiami AI oprávnené.

V jednom z prvých podrobných prieskumov o životaschopnosti nahradenia práce umelou inteligenciou vedci modelovali atraktívnosť automatizácie rôznych úloh v Spojených štátoch z hľadiska nákladov a s dôrazom na povolania využívajúce počítačové videnie. Patria sem napríklad učitelia a odhadcovia nehnuteľností.

Umelá inteligencia dokáže podľa výsledkov nahradiť iba 23 percent pracovníkov. Vo všetkých ostatných prípadoch ľudia vykonávali prácu ekonomickejšie, pretože využívanie umelej inteligencie pri vizuálnej identifikácii je najmä z dôvodu inštalácie a prevádzky ešte stále drahé.

Počítačové videnie je odvetvie umelej inteligencie, ktoré umožňuje strojom získavať zmysluplné informácie z digitálnych obrazov a iných vizuálnych vstupov. Najčastejšie sa používa v systémoch detekcie objektov, ktoré sú súčasťou autonómneho riadenia, alebo pri kategorizácií fotiek na smartfónoch.

Pomer nákladov a ziskov je v rámci počítačového videnia najvýhodnejší v odvetviach ako maloobchod, doprava a skladovanie. Podľa MIT by mohlo byť potenciálne výhodné aj v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie dôležité správy

STILL
Neprehliadnite

Automatizácia intralogistiky prináša úspory, hitom sú vozíky vybavené s Li-Ion batériami