Generatívna umelá inteligencia pravdepodobne prácu väčšiny ľudí úplne neprevezme. Automatizuje však časť ich povinností a uvoľní ich pre iné úlohy, uviedla v správe Medzinárodná organizácia práce.

Upozornila zároveň, že najviac bude zrejme zasiahnutá kancelárska práca. To by sa mohlo odraziť na zamestnanosti žien - s ohľadom na ich nadmerné zastúpenie v tomto odvetví, najmä v bohatších krajinách.

Rozmach záujmu o generatívnu umelú inteligenciu a jej aplikácie v podobe četbotov vyvolal obavy zo zániku pracovných miest, ktoré pripomínajú reakcie verejnosti po zavedení montážnej linky na začiatku 20. storočia alebo veľkých výkonných počítačov v 50. rokoch minulého storočia.

„Väčšina pracovných miest a odvetví je vystavená automatizácii len čiastočne, a je teda pravdepodobnejšia, že ich umelá inteligencia skôr doplní, ako nahradí,“ dospela k záveru organizácia. „Najdôležitejší vplyv tejto technológie bude pravdepodobne spočívať v rozšírení pracovných činností,“ udáva ďalej.

V oblasti kancelárskej činnosti, ktorú technológia ohrozuje najviac, je potenciálnej automatizácii vystavená približne štvrtina úloh, uvádza štúdia. Väčšina ostatných profesií, ako sú manažéri a predajcovia, je však podľa nej ohrozená len obmedzene.

Vplyv generatívnej umelej inteligencie na dotknutých pracovníkov môže byť ale "brutálny", varuje organizácia. Na tvorcov politík apeluje, aby sa štúdiou nenechali odradiť a aby sa sústredili na vytváranie stratégií na zvládnutie nadchádzajúcich technologických zmien.

Ďalšie dôležité správy

Minsk, Belarus, 2018. Nvidia geforce graphic chip
Neprehliadnite

Nvidia po úspechu s čipmi investuje vo veľkom do inovácií okolo umelej inteligencie