Účinnosť opatrení obmedzujúcich mobilitu v jednotlivých regiónoch môže ovplyvňovať štruktúra pracovných miest. Okresy s dostupnejšou prácou na „home office" vykazujú vyšší pokles pracovnej mobility. Konštatujú to v aktuálnom Monitore analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP).

„Okresy s vyšším podielom zamestnancov, ktorých práca si nevyžaduje prítomnosť na pracovisku, zaznamenali vo februári vyšší pokles mobility. Bratislavské okresy, v ktorých je zastúpenie práce z domu medzi 50 až 60 percent, tak dosiahli vyšší pokles pracovnej mobility, ako napríklad okresy Púchov, Bytča, Bánovce nad Bebravou či Žarnovica, v ktorých je možnosť práce z domu menej rozšírená," poznamenali analytici. Prijímané protipandemické opatrenia tak podľa nich môžu byť efektívnejšie v okresoch, kde je štruktúra pracovných miest viac naklonená v prospech práce z domu.

homeoffice
Neprehliadnite

Necelá tretina pracujúcich Slovákov dokáže pracovať z domu

Poukázali na to, že od nového roka platí povinnosť preukázať sa pri ceste do zamestnania potvrdením o nevyhnutnej prítomnosti na pracovisku. „Vo februári však pracovná mobilita oproti januáru vzrástla, čo môžeme pripísať nižšej ochote zamestnávateľov nechať ľudí pracovať z domu," podotkli analytici.

Zároveň priblížili, že ekonomický sentiment na Slovensku zaznamenal pokles aj v druhom mesiaci tohto roka. Na horšej nálade v ekonomike sa podpísal najmä sektor služieb, ktorý pre pokračujúcu vlnu pandémie nevidí v blízkej dobe možnosť na otvorenie prevádzok. „Mierny pokles nálad vidíme aj v priemysle, čo môže byť spôsobené obavami zo sprísňovania opatrení na hraniciach u našich partnerov, ktoré môžu brzdiť dodávky materiálu," dodali analytici. Na základe horšieho domáceho sentimentu v priemysle očakávajú mierne spomalenie priemyselnej aktivity a pokles HDP v prvom štvrťroku.

Slabší výkon domácej ekonomiky však môže byť ťahaný lepším vývojom u obchodných partnerov Slovenska. „Sentiment v eurozóne, Nemecku a zvyšných krajinách V4 s výnimkou Maďarska sa oproti januáru zlepšil, a preto môžeme očakávať silnejší zahraničný dopyt v závere prvého kvartálu," predpokladajú analytici.

Ideálne je robiť za pracovným stolom vo vyhradenej časti bytu.
Neprehliadnite

Od pondelka budú platiť novinky pri home office či prepúšťaní ľudí nad 65 rokov

Na rozdiel od domáceho sentimentu tak nálada v európskom priemysle rastie. „Výrobcovia sotva stíhajú vyhovieť vysokému dopytu, čo vyvíja tlak na dodávateľské reťazce a ceny súčiastok. Sentiment nákupných manažérov ostáva optimistický a indikuje rast priemyselnej aktivity aj vo februári," tvrdia analytici. Výrobu však podľa nich čoraz viac obmedzujú ponukové faktory. Dostupnosť súčiastok je limitovaná a čas dodávok súčiastok je s výnimkou vlaňajšieho prerušenia dodávateľských reťazcov najdlhší od začiatku záznamov. „Výroba je blízko plnej kapacity, čo tlačí na ceny vstupov a následne aj na ceny konečných výrobkov," zdôraznili.