Americká ekonomika v januári vytvorila asi 353-tisíc pracovných miest, čo je oveľa viac, ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti potom zostala na 3,7 percenta, kde sa drží od novembra. Výrazne sa zvýšili aj mzdy.

Vo svojej správe to uviedlo americké ministerstvo práce. Ukázalo sa tiež, že v decembri po spresnení dát vzniklo oveľa viac miest, ako sa pôvodne uvádzalo.

Analytici v prieskume spoločnosti Dow Jones v priemere predpokladali, že v januári vznikne 185-tisíc pracovných miest. Odhadovali tiež rast miery nezamestnanosti, a to o desatinu bodu na 3,8 percenta.

Priemerný hodinový zárobok vzrástol o 0,6 percenta, čo je dvojnásobok mesačného odhadu. V medziročnom porovnaní sa mzdy zvýšili o 4,5 percenta, čo je výrazne nad prognózou 4,1 percenta a tiež výrazne nad priemerom z doby pred pandémiou.

Údaje signalizujú, že trh práce v USA zostáva napriek vysokým úrokovým sadzbám priaznivý a môže podporiť širší hospodársky rast. To podkopáva očakávania, že Fed by mohol začať znižovanie úrokových sadzieb už v tohtoročnom prvom kvartáli.

Podľa nástroja FedWatch burzovej spoločnosti CME Group finančné trhy teraz odhadujú, že centrálna banka začne znižovať výpožičky až v máji.

Ďalšie dôležité správy

KK57 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell odchádza z tlačovej konferencie 3. mája 2023 vo Washingtone. Americká centrálna banka (Fed) môže pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, ak to bude potrebné, uviedol šéf Fedu Jerome Powell na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového zasadnutia menového výboru (FOMC). FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chairman Jerome Powell walks from a news conference in Washington, Wednesday, May 3, 2023, following the Federal Open
Neprehliadnite

Centrálni bankári USA nezmenili úrokové sadzby, o dosiahnutí cieľa nie sú ešte presvedčení