V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či sa dá realizovať nápad premiéra Roberta Fica znížiť počet štátnych úradníkov o 30 percent. Elektronicky hlasovalo medzi utorkom 30. apríla 2024 a nedeľou 5. mája 2024 celkovo 56 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Áno, dá sa to realizovať bez vplyvu na fungovanie štátu

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Vďaka umelej inteligencii, digitalizácii a zmene procesov je možné ušetriť aj viac ako 30 percent pracovníkov. Ďalšou témou je zoštíhlenie štátnej správy a samosprávy zrušením niektorých inštitúcií. Otázne je len to, či má súčasná vláda na takýto projekt dostatok odborných a manažérskych kapacít…

Erik Schwarcz, partner, Advokátska kancelária FAIRSQUARE
Efektivizácia výkonu štátnej správy je z môjho pohľadu nevyhnutná súčasť akýchkoľvek reforiem, ktoré smerujú k vyššej miere kvality života v krajine. Samotný nápad sa celkom určite realizovať dá, ale nemyslím si, že by malo ísť o plošné riešenie. V prvom rade je nutné vykonať dôsledný personálny a procesný audit a na základe jeho výsledkov upraviť počet štátnych úradníkov, a to podľa potreby konkrétneho úradu. Takáto efektivizácia by bola z môjho pohľadu vo viacerých úradoch vhodná a nemala by žiaden negatívny vplyv na fungovanie štátu. Naopak, niektoré štátne úrady by potrebovali personálne posilniť.

Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Významné zoštíhlenie prebujneného štátneho aparátu je rozhodne potrebné a ani nie je veľmi náročné ho pomerne rýchlo zrealizovať. Vplyv na fungovanie štátu a celej spoločnosti by bol mimoriadne pozitívny. Stačí len naozaj chcieť a mať odvahu to urobiť, čo je u politikov bohužiaľ zásadný problém. Takže z toho nebude zase nič...

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Každý vynútený kontakt (dobrovoľne by som to nerobil) so štátnou správou mi ukazuje vysokú mieru neefektívnosti. Nie je to len tým, že by úradníci samotní nechceli, ale často procesy a prostriedky ktoré používajú sú z minulého storočia. Problém je, ž potrebnú zmenu treba „vymyslieť, naplánovať a zrealizovať". A v týchto činnostiach štátna správa fatálne zlyháva. Ocitli sme v začarovanom cykle, iba chcieť nestačí…

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre Česko a Slovensko
Zníženie určite možné je a je aj žiaduce, avšak výzvou bude zvýšenie efektivity tých, čo zostanú.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Nielenže sa to dá, ale aj musí; ale neverím takýmto velikášskym vyhláseniam politikov. Ak by obchodná spoločnosť fungovala tak neefektívne ako štát, zrejme by skrachovala; ak by, samozrejme, nebola „zachraňovaná“ z verejných zdrojov. Novodobý sociálny štát je neefektívny ťažkopádny dinosaurus. Napokon, aj štát môže skrachovať…

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Myslím si, že 30 percent je ešte málo

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Prebujnenosť štátnej správy na Slovensku je extrémna. Priemerná mzda v štátnej a verejnej správe je takmer o 20 percent vyššia ako v súkromnej sfére. Toto je smrtiaci koktejl a cesta do pekla.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Aj 50 percent. Väčšina ľudí, čo počúvam z terénu, tam nemá čo robiť. Pozerajú do mobilov a imitujú činnosť. Skrytá podpora v nezamestnanosti sú mnohé umelo vytvorené miesta v štátnych inštitúciách.

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners
Investovali sme do informatizácie verejnej správy značné prostriedky, ktoré majú priniesť vyššiu kvalitu, menšie personálne náklady a dostupnejšie služby. Nástroje teda máme, dajú sa zlepšovať a tak držíme palce, aby sa podarilo tento cieľ naplniť. A netreba sa báť ani zamestnanosti, súkromný sektor potrebuje nové kvalifikované sily.

Vladimír Bolek, člen predstavenstva, IAD Investments, správ. spol.
V prípade profesionálne pripravenej a zvládnutej schémy, všetkých procesov zníženia počtu zamestnancov je to realizovateľné bez zásadného dopadu na kvalitu štátom poskytovaných služieb

Martin Kostič, riaditeľ, Emark
Z manažérskeho hľadiska obvykle existuje priestor pre výrazné zefektívnenie každej organizácie, ak sa na to jej vedenie chce zamerať. Jednou z možných ciest je samozrejme tiež outsourcing, ktorý vo svete dobre funguje aj v štátnej správe. Avšak, treba tiež povedať, že limitom efektivity štátnej správy na Slovensku aktuálne nie je počet jej úradníkov.

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department

Peter Halász, konateľ, Jaga Group

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Je to možné, ale súbežne treba zrušiť niektoré úrady

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Štátna správa potrebuje reformu. Šetrenie je potrebné, ale nemôže by jediným nástrojom. Cieľom by mala byť kvalitatívne nová úroveň služieb, ktorú je možné dosiahnuť prehodnotením procesov, digitalizáciou všetkého čo sa digitalizovať dá a zavedením komplexnej SW podpory.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Treba si pozrieť a urobiť analýzu stavu štátnych zamestnancov. Koľko, kde, ako, a podľa toho sa na základe dát rozhodnúť. Je to jednoduché.

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Mám však obavy, akým spôsobom prebehne táto selekcia. Skúsenosti z minulosti hovoria, že výsledkom bude úbytok schopných a prírastok všetkého-schopných.

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Bolo by to možné, ale v súčasnosti len teoreticky. Podľa mňa budú súčasných síce prepúšťať, ale na ich miesta potichu prídu noví. V stranách koalície je veľa hladných krkov.

Marek Polic, garant projektov, KROS
Určite áno. V našej firme sme zažili x-krát, že sa nám zmenšil tím, oddelenie o 20 percent či 30 percent z rôznych nečakaných dôvodov. A potom sme boli prekvapení, že ono to vlastne ide ďalej a úspešne. Samozrejme, upratali sa procesy, určili priority, prestali robiť nezmyselnosti, zaviedli optimalizácie a automatizácie a všetko bolo v poriadku. Pri takom obrovskom aparáte, ako je štát, to je určite možné, ale bude to chcieť kvalitnú manažérsku prácu.

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Určite existujú zbytočné úrady a úradníci a prenášači papierov z kancelárie do kancelárie. Ak sa zjednoduší systém vybavovania povolení, potvrdení a rozhodnutí za pomoci digitalizácie Slovenska a už aj umelej inteligencie, určite to nebude problém.

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Prebujnenosť štátnej správy priamo súvisí s úsilím všetkých doterajších vlád s mocenskou kontrolou, čo najväčšej časti procesov. Ďalšou významnou premennou sú nekončiace výnimky z procesov.

Branislav Rentka, CEO, m:zone

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Skôr nie, reálne sa dá usporiť 10 až 20 percent úradníkov

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Myslím si, že je to nereálne. Neviem o tom, že by prebehol hĺbkový audit pracovníkov ústrednej štátnej správy, z ktorého by bolo zrejmé, aký podiel zamestnancov je v skutočnosti pre štát zbytočný. Štíhly a efektívny štát je potrebný, ale zbaviť sa až tretiny ľudí, to predsa nejde. Navyše, čím bližšie bude k parlamentným voľbám, tým citlivejšie bude prepustenie akéhokoľvek úradníka. Tomuto nápadu neverím.

Elena Kohútiková, podpredsedníčka Dozornej rady, VÚB
Tieto snahy tu už boli viackrát. Výsledkom bolo navýšenie počtu úradníkov. To vidíme aj teraz pri vzniku nového ministerstva. Dá sa zrealizovať miernejšie zníženie, no muselo by sa to urobiť dôsledne na základe jasne stanovených kritérií hodnotenia výkonnosti a efektívnosti.

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa
Všeobecne sa dá odpovedať „Áno, dá sa” - otázne sú: - časový horizont, určite nie v tomto roku…nech autor myšlienky určí, kedy… - populizmus, resp. politika, ako ju vnímame posledných cca 20 rokov, sa nikdy k takejto zásadnej reforme verejnej a štátnej správy neodvážila - zase otázka na autora, či to myslí vážne (len pre ujasnenie - ja by som to podporil) - okamžitý vplyv na trh práce - opäť, netreba sa ho báť, ale skôr nájsť odvahu na takúto reformu - zachovanie funkčnosti štátnej správy - tam by som sa nebál následkov/dôsledkov ani pri okamžitom znížení o 30 percent Ak vyššie uvedené bude zodpovedané, tak tomu uverím, inak je to len ďalší z „bonmotov”, na ktoré sme zvyknutí.

Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry
Veľmi potrebné, ale v tomto prostredí nemožné. Musel by prísť veľký tlak na efektivitu, digitalizáciu a decentralizáciu, avšak zatiaľ sa deje práve opak.

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group

Rozhodne nie. Je to populizmus, Slovensko úradníkov potrebuje

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Dlhé roky som robil v štátnej správe. Nikdy sa nepodarilo znížiť stavy o viac ako 10 percent. No za pár rokov sa ľudia nabrali späť. A stavy sa zvýšili. SMER sa už raz pokúšal znižovať stavy cez ESO no dopadlo to fiaskom. Ak niekto chce znižovať o 30 percent musí povedať ktoré aktivity sa zrušia. Tak napr. je vláda pripravená zrušiť tretinu našich ambasád v zahraničí?

Tomáš Volek, generálny riaditeľ, Accenture
Dalo by sa to dosiahnuť väčšou digitalizáciou štátnej správy, ale nemyslím si, že je toho Ficova vláda schopná.

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks

Iné/Nevyjadrujem sa

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Znižovanie stavu úradníkov sa musí robiť premyslene a odborne. Určite sa to nemôže robiť tak, že z večera do rána si povieme, že vyhodíme tretinu zamestnancov verejnej správy, lebo môže zlyhať dodávanie služieb, ktoré verejná a štátna správa dodávať majú. Štátny rozpočet potrebuje konsolidáciu a rozpočtovo zodpovedné strany si uvedomujú, že súčasný počet štátnych úradníkov je neudržateľný. Pointa znižovania zamestnancov spočíva v zjednodušení systémov, v digitalizácii a v zefektívnení procesov fungovania štátu. To sa však bohužiaľ nedeje.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Slovensko je niekedy čisté Kocúrkovo. Na jednej strane sa hovorí o znižovaní počtu štátnych úradníkov o 30 percent, no zároveň sa zakladá ministerstvo len preto, aby mohol päťpercentný koaličný partner zamestnávať svojich ľudí a kontrolovať peniaze zo štátneho rozpočtu. V prvom rade sa treba zamerať na efektívne fungovanie štátu, zjednodušovanie procesov a vytváranie podmienok k tomu, aby pre štát pracovali kvalitní ľudia.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Áno, súhlasím. Zníženie počtu nadbytočných úradov a úradníkov je možné a potrebné. Dokonca by sa dalo tvrdiť, že aj 30 percent je stále málo, no nikto si na taký krok netrúfne, pretože by to bolo politickou samovraždou. Túto realitu si uvedomovali a uvedomujú všetky vlády.

Martin Melišek, CFO, Softec
V štátnej správe je prezamestnanosť a tiež nezmyselne veľa povinností pre jej pracovníkov. Pri zásadnej zmene fungovania štátnej správy, odbúraní existujúcich byrokratických nezmyslov, zrušení nepotrebných ministerstiev a úradov by úspora 30 percent pracovníkov bola možná, na to by ale schopní ľudia museli takúto reformu navrhnúť a zrealizovať. To určite nie je práca na jedno volebné obdobie, najmä ak momentálne sú nezmyselne zriaďovanú úrady. Takže zase je to len populistická úvaha a nasledovať bude zvýšenie počtu úradníkov.

Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Zo zníženia počtu zamestnancov o 30 percent nikdy nič nebude, je to prázdne a nerealizovateľné populistické vyhlásenie. Oveľa užitočnejším cieľom by bolo zlepšenie podnikateľského prostredia, prilákanie investícií s pridanou hodnotou aj talentovaných ľudí a celkové „zmodernizovanie“ našej ekonomiky. Takéto ciele zvyšujú našu konkurencieschopnosť a majú trvalý prínos pre ekonomiku aj občanov.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Všetko sa dá. Stačí pridať ešte pár ministerstiev a zvýšiť počet štátnych tajomníkov. Šikovné riadenie dokáže nahradiť prácu tisícov úradníkov. Napríklad zrušenie národných parkov prinesie väčšie úspory než prechod na bioenergiu. A o štyri roky sa už len stačí odsťahovať do dedinky pre penzionovaných vodcov národa, ktorá bude v Belize. A potom nastane čas vychutnávať si slobodu a skutočné víťazstvo.

Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight
Nerozumiem, prečo si myslíme, že predseda vlády myslel prepustenie 30 percent úradníkov naozaj vážne. Počas jeho doterajších vlád počet úradníkov vždy narastal. Myslím, že ide o komunikačnú hru s verejnou mienkou, keď potreboval niečo zakryť alebo „usmerniť" pozornosť médií. Som teraz úplne ako „neveriaci Tomáš": „Kým neuvidím, neuverím." Prepustiť tretinu úradníkov by bolo, samozrejme, pre ekonomiku užitočné. Znížili by sa náklady štátu a uvoľnila by sa pracovná sila, ktorá chýba podnikateľskému sektoru. Ale fakt neverím, že k tomu dôjde.

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Nedá sa to realizovať, ale je jeden z jeho najlepších nápadov vo svojej podstate. Každé takto podstatné zníženie byrokracie sprevádzané digitalizáciou a automatizáciu by sa nám dovolilo nadýchnuť a venovať sa svojej základnej činnosti. Nech je to už čokoľvek: veda, výskum, podnikanie, služby. Čím je menej štátu, tým je viac stability a tak prosperity v takej krajine.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema
Otázka by asi mala znieť trocha inak - Dá sa znížiť počet štátnych úradníkov? Ak áno o koľko, za akých podmienok a v akom časovom horizonte. Vyzerá to tak, že to vyhlásenie premiéra bolo urobené len tak, bez akýchkoľvek analýz a súvislostí. Ak to tak naozaj bolo, tak to len svedčí o amaterizme našej vlády a v tom prípade si teda držme palce …

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva, VÚB
Na bombastických číslach je často krásne to, že sa nikdy nedozvieme ako to naozaj dopadlo.

Ďalšie dôležité správy

Netreba veriť všetkému
Neprehliadnite

TREND Barometer: Využili ste alebo zvažujete marketingovú spoluprácu s influencermi?