Psychoterapeutka Charlotte Foxová Weberová odhalila deväť vecí, po ktorých ľudia v živote túžia najviac. „Na všetko ostatné zabudnite,“ napísala v článku pre portál CNBC.

1. Láska

Láska môže byť abstraktná, ale aj konkrétna. Môže prísť v podobe objatia či slov „ľúbim ťa“. Ide o to ukázať druhým, že vo vás nájdu podporu i útechu.

Aj keď prežívame romantickú lásku, môže sa stať, že si na jej prejavy tak zvykneme, že ich začneme brať ako samozrejmosť a zabudneme na ich hodnotu. Foxová Weberová radí všímať si i menšie gestá, pretože aj na nich záleží.

2. Pochopenie

„Keď sa názory ľudí na nás líšia od toho, ako chceme, aby nás vnímali, cítime sa izolovane,“ prezradila psychoterapeutka. Aby nás však druhí vedeli pochopiť, musíme najskôr pochopiť samých seba.

Človek by preto nikdy nemal prestať premýšľať nad tým, čo je jeho podstatou. Je to úloha na celý život.

3. Moc

Sú chvíle, keď vie byť túžba po moci krásna a obohacujúca. Ak si ňou ale človek kompenzuje akýsi pocit nedostatku, môže ľahko viesť k pocitom zúfalstva.

Moc nie je iba o kontrole nad ostatnými, ale aj o autenticite a autorite. Prebratie moci môže byť spôsobom, ako dospieť a prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

4. Pozornosť

Skutočné vnímanie a prejavovanie pozornosti môže viesť k naplnenejšiemu životu. Človek bude v živote spokojnejší, keď bude viac pozornosti venovať aktivitám a veciam, ktoré sú dôležité pre niekoho, koho má rád.

5. Sloboda

Pre dospelého môže sloboda predstavovať možnosť určovať si pracovný čas podľa seba. Pre tínedžera zas môže spočívať v tom, že si od rodičov nenechá diktovať, kedy má prísť večer domov.

Dôležité je zistiť, čo to slovo znamená pre vás. Sloboda, po ktorej sme túžili, keď sme mali 20 rokov, nemusí byť tou istou slobodou, ktorú budeme chcieť v 60-ke.

6. Tvoriť niečo nové

Kreativitu viete do svojho každodenného života vniesť už len tým, že budete pozorovať okolie a neprestanete byť zvedavý. „Zmeňte svoj pohľad na nejakú vec. Prijmite nový podnet a vypustite do sveta niečo osobné. Zažite niečo nové,“ radí psychoterapeutka.

7. Niekam patriť

Občas má človek pocit, že nikam nepatrí. Základom je cítiť sa vo svojej koži dobre a mať sa rád. Je dôležité vedieť, kým ste, aj keď sa ocitnete v trápnej situácii.

Ak sa budete pretvarovať, len aby ste niekam zapadli, tak tam nikdy skutočne patriť nebudete.

8. Vyhrávať

Zamyslite sa nad tým, čo si pod pojmom „víťazstvo“ predstavujete. Každý o ňom máme odlišnú predstavu. „Oslavujte svoje úspechy, dokonca aj tie najmenšie,“ odporúča Foxová Webová.

9. Cítiť spojenie

Ak vás ťaží trauma, pocit hanby či bolesť, nie je ľahké o tom niekomu povedať. Vyžaduje si to veľa odvahy.

V prípade, že sa s inou osobou cítite v bezpečí, môžete jej odhaliť osobné problémy a tým si s ňou vytvoriť puto postavené na dôvere a zraniteľnosti.

Ďalšie dôležité správy

Concentrated confident male hr manager holding interview with young job seeker in modern office. Focused pleasant employer listening to candidate self presentation during one on one meeting.
Neprehliadnite

Existuje mäkká zručnosť na pracovisku, ktorú psychológ označil za superschopnosť