Ak práve necvičíte alebo nie ste v strese, vaša normálna tepová frekvencia by mala byť v rozmedzí od 60 do 100 úderov za minútu (bpm). Tep ovplyvňujú mnohé faktory vrátane veku, pohlavia, kondičky či celkového zdravotného stavu.
„Športovci a veľmi fit ľudia môžu mať tepovú frekvenciu aj pod 60 úderov za minútu, zatiaľ čo bábätká a malé deti nad 100,“ vysvetlil pre Guardian doktor David Culpepper, odborník na rodinnú medicínu z LifeMD.
Ak je vaša tepová frekvencia nižšia než 60 bpm, môžete si pogratulovať, pretože ste v skvelej fyzickej kondícií. Pozor ale na bradykardiu – pokles tepu pod normálne hodnoty, ktorý môže signalizovať problémy s elektrickým systémom srdca, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu alebo iné zdravotné ťažkosti. „Niektoré lieky, najmä tie na liečbu vysokého krvného tlaku a niektorých srdcových ochorení, môžu tepovú frekvenciu takisto znižovať,“ dodal doktor.
Kedy sa treba báť?
Počet úderov dokáže ovplyvniť aj životný štýl. Obzvlášť stimulanty môžu spôsobovať drastické zmeny. „Kofeín zvyšuje účinky adrenalínu na srdce, čo znamená, že nadmerná konzumácia čaju, kávy alebo energetických nápojov vie spôsobiť dočasný nárast tepovej frekvencie. Ich účinok časom klesá, keďže tolerancia organizmu sa zvyšuje,“ vysvetlil kardiológ Elijah Behr.
Nikotín v cigaretách dokáže takisto dočasne zvýšiť tepovú frekvenciu a pri dlhodobom užívaní prispieva k vzniku chronických problémov so srdcom a krvným obehom. Alkohol môže v závislosti od požitého množstva a tolerancie jedinca tep buď zvyšovať, alebo znižovať.
Stres, úzkosť či vzrušenie dokážu spôsobiť krátkodobý nárast tepovej frekvencie. Ak vám srdce bije rýchlo, aj keď nie ste pod tlakom, zbystrite pozornosť. „Náhly nárast tepu môže byť známkou skrytého ochorenia srdca a treba ho preskúmať,“ dodal Behr. Ak pritom pociťujete navyše aj závraty či stratu vedomia, návštevu lekára neradno odkladať.
Pokiaľ ide o cvičenie, tak kardiovaskulárne cvičenie a joga môžu časom znížiť pokojovú tepovú frekvenciu. Aj silový tréning pozitívne vplýva na zdravie srdca, no vedci ešte úplne nechápu, ako tento mechanizmus funguje.
Dva dôležité údaje
Cvičenie zlepšuje aj frekvenciu obnovy srdca (HRR). Ide o rýchlosť, ktorou sa tep vráti do normálu po ukončení namáhavej činnosti. Čím je vyššia, tým lepšie. HRR je podľa vedcov zrejme aj dobrým indikátorom celkového zdravia srdca.
Ďalším dôležitým údajom je variabilita tepovej frekvencie (HRV), ktorá meria časový interval medzi srdcovými impulzmi. Pri tepe 60 bpm by malo srdce udrieť každú sekundu, no nie vždy je to pravda a jednotlivé intervaly sa môžu o pár milisekúnd líšiť. Ak ste zdravý a dobre zvládate rôzne stresové situácie, vaša HRV by sa po cvičení mala rýchlo vrátiť do normálu.