Rozvoj nových technológií a klimatická kríza menia trh práce tak, ako nikdy predtým. Podľa portálu CNBC to vyplynulo z prieskumu Svetového ekonomického fóra, ktorého sa zúčastnilo 803 firiem zo 45 krajín.
V období rokov 2023 až 2027 by malo vzniknúť 69 miliónov a zaniknúť 83 miliónov pracovných miest. Svet tak podľa správy WEF celkovo príde o 14 miliónov pozícií.
Rozmach generatívnej umelej inteligencie a iných smart technológií bude v tomto období spolu s čoraz väčším dôrazom firiem na ekológiu viesť k zvýšenému dopytu po určitých profesiách. Podľa WEF bude najviac žiadaných práve týchto desať profesií:
- Špecialista na AI a strojové učenie
- Odborník na oblasť udržateľnosti
- Analytik v oblasti business intelligence
- Analytik IT bezpečnosti
- Fintech inžinier
- Dátový analytik a vedec
- Inžinier robotiky
- Inžinier elektrotechnológií
- Operátor poľnohospodárskych strojov
- Odborník na digitálnu transformáciu
Dopyt po špecialistoch na AI a strojové učenie sa do piatich rokov zvýši až o 40 percent. Na svetový trh práce v tejto oblasti pribudne okolo milión nových pracovných miest. Boj proti zmene klímy a snahy o znižovanie emisií uhlíka spôsobia nárast dopytu po „zelených profesiách“, akými sú odborníci na oblasť udržateľnosti či inžinieri pre oblasť obnoviteľných energií.
Vďaka novým technológiám bude viac ľudí potrebných aj v školstve, poľnohospodárstve či zdravotníctve, prezradila výkonná riaditeľka WEF Saadia Zahidiová.