V roku 2022 možnosť uplatnenia superodpočtu na výskum a vývoj využilo 444 subjektov, ktoré spoločne čerpali vyše 190 miliónov eur. Pri 21-percentnej sadzbe na dani z príjmov tak tieto spoločnosti ušetrili takmer 40 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, o ktorej informovala v stredu.
„Objem čerpaného superodpočtu zaznamenáva pokles už druhýkrát v histórii a v oboch prípadoch zohráva významnú rolu U. S. Steel Košice. V roku 2019 absencia tejto spoločnosti v zozname superodpočtov znamenala pokles celkovej hodnoty dokonca pri raste sadzby zo 100 percent na 150 percent," uviedla finančná analytička CRIF Jana Šnircová.
„V zozname za rok 2022 košické železiarne máme, ale uplatnili si ‚len‘ 12,4 milióna eur oproti predchádzajúcemu roku, keď bol ich superodpočet najvyšší - v hodnote až 65 miliónov eur. Rozdiel v ich čerpaní predstavuje teda polovicu zatiaľ preukázaného medziročného úbytku celkového objemu uplatneného superodpočtu na Slovensku,“ dodala.
V roku 2022 si zatiaľ najväčší superodpočet uplatnila podľa CRIF spoločnosť Slovnaft, a to vyše 31 miliónov eur. V danom roku si napriek poklesu jeho sadzby na polovicu superodpočet uplatilo 234 subjektov, respektíve 55 percent z celkového počtu. V roku 2021 si takýto superodpočet uplatnilo 280 subjektov.
"V zozname superodpočtov za rok 2022 sa už nachádza 33 subjektov, ktoré využili tento daňový nástroj podpory výskumu a vývoja v objeme viac ako jeden milión eur. Súhrnne realizovali 329 projektov a uplatnili si superodpočet vyše 121 miliónov eur, čo predstavuje takmer 64 percent z jeho celkového objemu,“ uzavrela Šnircová.