Nedávne hromadné prepúšťania, ku ktorým museli pristúpiť technologické a mediálne spoločnosti, vás možno nútia zamýšľať sa nad bezpečnosťou vlastnej pracovnej pozície. Ak sa obávate, že by vás mohli prepustiť, alebo ste už o prácu prišli, finanční a kariérni poradcovia prezradili agentúre Bloomberg, ako sa s touto situáciou vyrovnať:
Začnite sporiť
Je kľúčové začať budovať núdzový fond za každých okolností. Možno nebudete schopný ušetriť dostatok peňazí, aby ste ich mohli čerpať počas celého obdobia nezamestnanosti, no aj malá suma môže zmierniť stres.
Ak splácate nejaký dlh a ovplyvňuje to vašu schopnosť sporiť, zakladateľ aplikácie na správu financií YNAB Jesse Mecham odporúča dočasné zníženie platieb. Plaťte iba minimálnu možnú sumu a ostatné peniaze, ktoré by ste normálne platili nad jej rámec, môžete použiť na vytvorenie núdzového fondu. „Kľúčové je aj vyhnúť sa ďalším dlhom,“ dodal Mecham.
Aktualizujte si životopis
Vždy je dobrý nápad mať životopis aktualizovaný, no uistite sa, že ho viete v prípade potreby rýchlo a jednoducho prispôsobiť rôznym pracovných pozíciám, poradil Scott Dobroski, odborník na kariérne trendy z pracovného portálu Indeed. Jednotlivé pozície si môžu vyžadovať rôzne zručnosti, či už plánujete ostať v rovnakom odvetví, alebo sa rozhodnete pre novú oblasť.
Aktivujte sieť kontaktov
Využite kontakty, ktoré ste si počas práce vytvorili, skôr než o ňu prídete, odporučila kariérna koučka Marlo Lyonsová. Porozprávajte sa s kamarátmi a kolegami o možných pracovných ponukách. Požiadajte ich, aby vám napísali odporúčania na LinkedIn, prihovorili sa za vás u potenciálneho zamestnávateľa alebo vás pozvali na konferenciu zadarmo.
Pracujte na zručnostiach
Pridávanie nových zručností, certifikátov a kurzov do životopisu môže byť dobrým spôsobom, ako postúpiť na vyššiu pozíciu. Ak si myslíte, že dostanete výpoveď, vyberajte si zručnosti, vďaka ktorým budete lepším kandidátom.
Preštudujte si zmluvy a zákon
Je dôležité, aby ste chápali, na aké odškodné či odmeny máte v prípade výpovede nárok. Nezabudnite si odložiť všetky relevantné dokumenty od zamestnávateľa.
Požiadajte o dávku v nezamestnanosti
Žiadosť o dávku v nezamestnanosti by mal využiť každý, povedala Lyonsová. Hoci suma, ktorú dostanete, nemusí byť nutne rovnako vysoká ako vaša terajšia mzda, môže vám pomôcť udržať sa určitý čas nad vodou.
Pouvažujte o dočasnej práci
Dočasná práca alebo brigáda je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť ostať bez príjmu, povedal Dobroski. Podľa Lyonsovej ju určite nezabudnite zahrnúť do životopisu v prípade, že vďaka nej získate zručnosti zodpovedajúce požiadavkám potenciálnych zamestnávateľov.