V nasledujúcom desaťročí sa k pracovnej sile celosvetovo pripojí približne 1,2 miliardy ľudí z rozvojových a rozvíjajúcich sa krajín. Avšak počas rovnakého obdobia sa očakáva vytvorenie iba 400 miliónov nových pracovných miest. Preto sa 800 miliónov ľudí ocitne bez zamestnania alebo budú nedostatočne zamestnaní.
Počas panelu Closing the Jobs Gap na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose na to upozornil prezident Singapuru Tharman Shanmugaratnam, ktorý je tiež renomovaným ekonómom so vzdelaním z Harvardu, Cambridge a London School of Economics. Nebudeme podľa neho čeliť len ekonomickému a sociálnemu problému, ale aj „kríze spoločenskej zmluvy, strate nádeje, sebadôvery, dôstojnosti a solidarity,“ varoval.
Prezident zdôraznil potrebu investovať do ľudského potenciálu počas celého života. Podľa neho je kľúčové zamerať sa na prvé tri roky života dieťaťa, ale aj na to, čo a ako sa učí v školách a na pracoviskách.
Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu
Upozornil na priepastný rozdiel medzi akademickým vzdelaním, ktoré ponúkajú mnohé univerzity, a technickými zručnosťami, ktoré zamestnávatelia požadujú. Táto disproporcia už dnes spôsobuje, že mnohí absolventi zostávajú bez práce, čo môže viesť k tomu, že celá generácia stratí dôveru v systém. Zároveň zdôraznil dôležitosť vybavenia pracovníkov nielen odbornými, ale aj širokými a mäkkými zručnosťami, ktoré sú nevyhnutné na úspech v modernej kariére. Informoval o tom Business Insider.