Elliott Hill bol 19. septembra vo veku 60 rokov menovaný generálnym riaditeľom spoločnosti Nike. Jeho návrat do firmy prichádza po štyroch rokoch na dôchodku, pričom v Nike začal pracovať už v roku 1988 ako stážista. Postupne sa vypracoval až na pozíciu prezidenta pre spotrebiteľov a trh, ktorú zastával pred svojím odchodom v roku 2020.  

Podobné kariérne vzostupy nie sú v podnikateľskom svete ojedinelé. Napríklad Rohan Verma, bývalý výkonný manažér spoločnosti LinkedIn, ktorý sám začínal ako stážista, spomína mená ako Mary Barraová z General Motors a Doug McMillon z Walmartu. Obaja prešli cestou od nižších pozícií až do vedenia svojich spoločností.  

Boss,Screaming,At,Employees,In,Office.,Toxic,Work,Environment
Neprehliadnite

Po kanceláriách kolujú dve toxické slová. Ten, kto chce postúpiť, by ich nikdy nemal vysloviť

Ambície nestačia

Verma zdôrazňuje, že úspech je založený na budovaní silných vzťahov a neustálom osobnom rozvoji. Budúci lídri podľa neho aktívne vyhľadávajú nové príležitosti na rast a sú pripravení čeliť novým prostrediam.  

„Postup v kariére závisí od proaktívneho prístupu a hľadania výziev. Stačí sa dobrovoľne zapojiť do nových projektov, preskúmať rôzne obchodné oblasti alebo rozvíjať užitočné zručnosti,“ vysvetľuje Verma pre CNBC.  

„Musíte byť nielen schopní, ale aj ochotní. Možno zvládnete riadiť veľký projekt, ale ak na to nie ste ochotní vynaložiť potrebné úsilie, vaši nadriadení vás pravdepodobne nepovýšia,“ dodáva.  

Zrnko šťastia 

Verma uznáva, že Hillov návrat je výnimočný, pretože nájsť spoločnosť, ktorá umožní zamestnancovi napredovať po kariérnom rebríčku tri desaťročia, je zriedkavé.  

„Hillov súčasný post je z veľkej časti výsledkom tvrdej práce v správnej organizácii. Dobrý šéf si všimne, keď vynikáte, a poskytne vám možnosti ďalšieho rozvoja a vzdelávania, najmä keď sa zdá, že stagnujete,“ uzatvára Verma. 

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Tradičné povyšovanie manažérov zlyháva. Experti radia hľadať inšpiráciu v sektore IT