Štúdia Bristolskej univerzity odhalila, že človek sa vie naučiť byť šťastným, no na udržaní tohto pocitu musí aktívne pracovať. „Je to ako chodiť do posilňovne,“ tvrdí vedúci výskumu Bruce Hood. Človek podľa neho nemôže čakať, že ju navštívi raz a už bude fit celý život. Podobne ako s fyzickým zdravím, aj na duševnom treba neustále pracovať, inak je zlepšenie dočasné.

Podstatou väčšiny stratégií na dosahovanie šťastia je odvrátiť pozornosť od samého seba a venovať sa napríklad priateľom, pomoci iným či meditácii. Doktor Andy Cope je presvedčený, že moderná spoločnosť má na celkové blaho ľudí negatívny vplyv. „Ľudia pozerajú do telefónov, čítajú negatívne správy, nemajú osobný kontakt s ľuďmi. Niet divu, že sa väčšina tak trápi,“ dodáva pre Telegraph.

Ak chcete preprogramovať svoj mozog a nájsť trvácne šťastie, experti radia zakomponovať do života týchto deväť princípov:

Pravidlo tri-jedna

Ak je od vás osoba vzdialená tri metre, nadviažte s ňou očný kontakt. Ak len jeden, tak sa na ňu usmejte a pozdravte. Tento malý trik vás z online sveta prenesie späť do toho reálneho a navyše vám zlepší náladu.

Čas s blízkymi

Podľa oxfordského psychológa Roberta Dunbara trávime vyše 60 percent nášho spoločenského života s piatim najbližšími priateľmi. Z hľadiska šťastia sa do týchto ľudí oplatí investovať čas, pretože spoločný smiech je dobrý pre srdce, pľúca a zmierňuje stres.

Malé láskavosti

Vykonanie malého dobrého skutku, akým je podržanie dverí pre okoloidúcich, v mozgu aktivuje centrum potešenia. V mozgoch ľudí, ktorí sa pravidelne venujú dobrovoľníctvu, dochádza k chemickým zmenám – uvoľňovaniu oxytocínu a serotonínu. Tieto dva hormóny zlepšujú náladu.

Dobrovoľnícka činnosť podľa viacerých štúdií znižuje riziko úmrtia o štvrtinu. Láskavé správanie podporuje rozvoj empatie, prehlbuje vzťahy, vyvoláva pozitívne pocity a podporuje zdravie srdca.

Konverzácia s neznámymi

Zahájenie konverzácie s náhodnými okoloidúcimi zlepšuje náladu a zvyšuje šťastie. Takýto rozhovor nielen stimuluje myseľ, ale aj zlepšuje myslenie, zvyšuje sebavedomie a prináša pocity naplnenia.

Pozitívne skúsenosti

Vedci odhalili, že ľudia, ktorí si aspoň desať týždňov zapisujú dobré veci, ktoré sa im cez deň stali, bývajú optimistickejší a majú zo života lepší pocit. Okrem toho začnú aj viac cvičiť a napočudovanie nemusia tak často chodiť k lekárovi.

Ďakovný list

Pocity vďaky priamo vplývajú na intenzitu šťastia. Štúdia z dielne Univerzity v Pensylvánii odhalila, že ľudia, ktorí niekomu napísali a osobne doručili ďakovný list, pociťovali obrovský nárast šťastia.

Prechádzka v prírode

Čo i len päťminútová prechádzka v prírode znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu, zlepšuje náladu a posilňuje imunitný systém. Ľudia spätí s prírodou bývajú v živote obvykle šťastnejší.

Sedemsekundové objatie

Objatia sú pre telo veľmi prospešné. Musia ale trvať minimálne sedem sekúnd, pretože toľko mozgu trvá, kým uvoľní oxytocín – hormón spájaný s dôverou, pokojom a kreativitou. Objatie takisto uvoľňuje imuno-regulačné hormóny, ktoré majú vplyv na imunitný systém. Navyše znižuje krvný tlak a srdcový rytmus. U ľudí s nízkym sebavedomím pomáhajú objatia zmierňovať stavy úzkosti.

Kaizen a ikigai

Kaizen je japonský termín označujúci neustálu zmenu k lepšiemu. Ide predovšetkým o obchodnú filozofiu, no využiť ju možno v každej oblasti života. Jej jadrom je postupné dosahovanie pokroku, ktoré v konečnom dôsledku vedie k trvalému zlepšeniu.

Ďalšou prospešnou životnou filozofiou je ikigai. Jej podstatou je nájsť životné poslanie, ktoré vás bude motivovať k tomu, aby ste ráno vstali z postele. Japonci veria, že životu bez ikigai chýba vášeň, účel a naplnenie. Ďalšou súčasťou tejto filozofie je nachádzanie radosti v každodenných maličkostiach, ktoré dáva vášmu životu zmysel, aj keď na tom duševne nie ste práve najlepšie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Japonskí rodičia vychovávajú jedny z najzdravších detí na svete. Ich tajomstvom je šokuiku