Na uplatnenie šrotovacej prémie zostávajú už len tri týždne. Podľa informácie od ministerstva hospodárstva je 31. december posledným dňom, keď si ľudia môžu šrotovaciu prémiu uplatniť. Po Silvestri tento nárok zanikne.

Ministerstva zverejnilo správu, podľa ktorej si doteraz prémiu neuplatnili približne štyri tisíce ľudí, ktorí si dali zošrotovať staré auto . Naopak, takmer desaťnásobok vodičov už má nové vozidlá, ktoré ich vyšli spolu s prémiami od štátu a predajcu  o 1 500 až 2 000 eur lacnejšie. Šrotovné bolo jedným z najvýraznejších a zároveň najkritizovanejších opatrení vlády v boji proti kríze. V dvoch vlnách ministerstvo „rozdalo“ takmer 50 miliónov eur. Práve tá druhá, menšia vlna spôsobila ošiaľ, keď pre päťsto- až tisíceurovú prémiu od vlády na každé zošrotované auto stáli pred spracovateľskými dvormi kilometrové kolóny ľudí so starými autami.

Ekonomický dosah celej akcie bol pritom od začiatku viac ako otázny. Okrem toho, že sa zo šrotovania stal na pár dní národný šport, bol aj dobrým biznisom na prilepšenie pre špekulantov. Tých štyritisíc nevyužitých prémií bude pravdepodobne z ich radov, lebo nie všetkým sa obchod s potvrdením podaril.

Novinku na vrakoviská zaviedol od začiatku novembra aj nový zákon o odpadoch. Zrušil príspevok za staré auto, ktorý od Recyklačného fondu získal jeho majiteľ, ak dal vozidlo ekologicky zlikvidovať. Do tohto dátumu dostal každý, kto doviezol staré auto na spracovanie, „motivačný“ príspevok 33,19 eura. Rovnaká suma išla od fondu aj spracovateľom autovrakov. No kým majitelia starých áut sa s týmito peniazmi musia rozlúčiť, spracovateľom ich budú vyplácať ďalej. Najmä preto, že od minuloročnej jesene, keď dramaticky klesli ceny starého železa, väčšina z nich na spracovaní vozidiel stráca. Niektorí preto vraky buď nespracovávajú, alebo predávajú železo pod cenu, len aby si udržali nejaký peňažný tok.

Ľudia, ktorí budú odovzdávať staré auto na zošrotovanie, však nemusia byť o peniaze úplne ukrátení. Majitelia šrotovísk totiž majú povinnosť autá vykupovať. Človek si teda môže nechať zošrotovať auto tam, kde mu zaň dajú najviac. Konateľ Auto AZ v Zohore pri Bratislave a predseda Cechu autorizovaných zhodnocovateľov starých áut Ľubomír Farenzena hovorí, že výkupná cena vozidla závisí od jeho kondície a častí, ktoré by sa ešte dali použiť, prípadne predať na náhradné diely. „No prakticky v tejto situácii na trhu nedávame za staré auto skoro nič,“ dodáva.

Zrušenie motivačného príspevku prišlo práve vtedy, keď sa skončila lehota generálneho pardonu. Vyhlásilo ho ministerstvo vnútra pre tých, ktorí na polícií neodhlásili svoje auto z evidencie vozidiel. Trval od začiatku roka. Umožnil, že vozidlo sa dalo odhlásiť aj bez potvrdenia o spracovaní od niektorého autorizovaného šrotoviska. Teraz sa opäť auto nedá odhlásiť bez toho, aby ho predtým majiteľ nedal zošrotovať.

Peniaze, ktoré sa nebudú vyplácať ľuďom ako motivačný príspevok, zostanú v Recyklačnom fonde.

Foto na titulke - Flickr.com