A,Close-up,Image,Of,A,Woman,Cutting,Lettuces,On,A
Zdroj: Shutterstock

10 spôsobov, ako obmedziť konzumáciu UPF

Nič nie je zadarmo. Ak sa chcete vyhnúť ultraspracovaným potravinám, bude potrebné venovať viac času príprave zdravších jedál. Ide najmä o týchto 10 spôsobov:

  1. Varte doma z čerstvých surovín. Príprava jedál doma z čerstvých, nespracovaných surovín vám umožní kontrolovať, čo jete, a vyhnete sa mnohým prísadám, ktoré sa nachádzajú v UPF.
  2. Uprednostňujte celé potraviny. Zamerajte sa na nákup celých, nespracovaných potravín, ako sú čerstvé ovocie, zelenina, celé zrná, strukoviny, orechy, semená, vajcia a nespracované mäso.
  3. Obmedzte konzumáciu sladkých nápojov. Sladené nápoje sú typickým príkladom UPF. Nahraďte ich vodou alebo nesladenými čajmi.
  4. Vyhnite sa fast food reštauráciám. Rýchle občerstvenie je často plné UPF. Ak musíte jesť mimo domu, vyberajte si reštaurácie, ktoré ponúkajú jedlá z čerstvých surovín, alebo si pripravte vlastné jedlo do práce či na cesty.
  5. Zvýšte podiel rastlinnej stravy. Rastlinná strava, ktorá je bohatá na zeleninu, ovocie, celé zrná a strukoviny, vám môže pomôcť vyhnúť sa UPF, keďže väčšina týchto potravín je prirodzene minimálne spracovaná.
  6. Nájdite zdravšie alternatívy. Ak máte chuť na snacky, pripravte si doma vlastné alternatívy, ako sú orechy, ovocie, domáci popcorn alebo celozrnné sušienky bez pridaného cukru a prísad.
  7. Obmedzte nákup polotovarov. Skúste znížiť množstvo polotovarov v nákupnom košíku. Mrazené pizze, instantné rezance a podobné produkty môžete nahradiť domácimi verziami, ktoré si pripravíte a zamrazíte na neskôr.
  8. Čítajte etikety. Naučte sa rozpoznávať ultraspracované potraviny podľa ich zloženia. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú dlhý zoznam prísad, najmä tých, ktoré nie sú bežné v domácej kuchyni.
  9. Pripravujte si zdravé desiaty a jedlá vopred. Pripravte niekoľko porcií zdravých jedál a desiat, ktoré si môžete vziať so sebou do práce alebo školy. Týmto spôsobom znížite pravdepodobnosť, že siahnete po ultraspracovaných potravinách, keď budete mať hlad a nebudete mať čas na prípravu čerstvého jedla. Môžete si napríklad pripraviť porcie šalátov, ovsené kaše alebo celozrnné sendviče.
  10. Vzdelávajte sa o zdravom stravovaní. Pravidelne sa vzdelávajte o výžive a jej vplyve na zdravie. Čím viac budete rozumieť tomu, ako UPF ovplyvňujú vaše zdravie, tým ľahšie bude pre vás robiť zdravšie rozhodnutia.
Flexible,Senior,Woman,Stretching,Outdoors,After,Jog
Neprehliadnite

Veľkú časť Slovákov zasahuje kritický zdravotný zlom. Štyri zmeny zvýšia ich dožitie o 14 rokov