Ako primitívne žiť vo veku Youtube

Jedným z najsledovanejších kanálov na Youtube je Primitive Technology, ktorý má 7,2 milióna followerov. Hlavný hrdina v ňom skladá chatrče z konárov, lístia a hliny. K stavbe jednoduchých obydlí využíva iba to, čo nájde v prírode okolo seba. Náradie si vyrába sám len z dostupných surovín - najčastejšie používaným nástrojom je kamenná sekera, opisuje článok magazínu Paris Review, na ktorý upozornil aj portál týždenníka Respekt.

Na prvý pohľad nuda – chlapík nič nevraví a divák počuje len klepanie nástrojov po dreve a zvuk lesa. Tak prečo tieto videá tak priťahujú divákov? Dôvodom je pokoj. „Po niekoľkých minútach máte pocit, že ste uprostred austrálskeho lesa a dýchate vzduch voňajúci eukalyptom a dažďom,“ píše autorka textu. Pomalá presnosť, s ktorou muž krok za krokom a bez náhlenia vykonáva - od nájdenia materiálu cez nabrúsenie nástrojov až po stavbu obydlia, dáva videám zdanie hlbokého zmyslu. „V bláznivom internetovom prostredí tieto videá prinášajú až meditatívny pokoj,“ dodáva. Je to niečo ako sledovanie horiacich polien v krbe, pletenia svetrov alebo jazdy vlakom. Minulý mesiac sme sa aj v TRENDE venovali fenoménu známom ako slow TV, teda pomalej televízie.

Autorom týchto videí je John Plant, ktorý si vďaka týmto videám slušne zarába. Žije s priateľkou v rodinnom dome a na vysokej škole si urobil titul bakalára v technike, ale nebavilo ho to. Zarábal si kosením trávnikov a vo voľnom čase robil videá, ktorým sa dnes venuje na full-time. Okrem kanálu Primitive Technology má aj ďalšie: Primitive Skills, Primitive Life či Survival Skills Primitive. Jeho kanály sú ilúziou prchavého pocitu čistotu, ktorú sám vytvára v dobe, kedy je všetko umelé a komplikované.

Ostrieľaný novinár

Ak by ste hľadali v československom regióne novinára, ktorý toho preskákal skutočne veľa, bol by ním bezpochyby Tomáš Etzler. Pôsobil pre televíziu CNN a neskôr aj Českú televíziu. Pokrýval dianie v Afganistane, Pakistane či Haiti ako vojnový spravodajca. Jeho príbeh je zaujímavý tým, že z Česka odišiel ešte v roku 1991 a v USA sa predieral manuálnymi prácami. Potom robil vodiča pre CNN a neskôr dostal príležitosť, aby sa stal plnohodnotným novinárom. Pre ČT pôsobil od roku 2006 v Číne. „Čína bola najťažšia krajina, v ktorej som kedy pracoval. Po prvé, stále vás sledujú a snažia sa vám vašu prácu sťažovať. Odpočúvajú vám telefóny. Toto nám síce kolegovia hovorili vopred, ale naplno mi to došlo, až keď nás tam vypočúvali a pýtali sa na veci, o ktorých inak vedieť nemohli,“ povedal v skvelom rozhovore Hospodářskych novín. Za ten čas bol v Čine 23-krát zatknutý.

Tamojšia vláda vráža miliardy dolárov do toho, aby Číňania šírili po svete správny „narativ“ o tom, aká ich krajina je. „Keď dnes vojdete do lepšieho hotela v Prahe, naladíte čínsku televíziu CCTV v angličtine. Pred dvoma rokmi som bol v Atlante, vošiel som do metra a skoro omdlel, keď som videl, že pri vstupe zadarmo rozdávali noviny China Daily. Kamarát mi hlásil to isté z malého hotela v Taliansku ... Čína šíri svoj príbeh tak, ako potrebuje. Je to efektívne,“ tvrdí v rozhovore. Po rokoch sa vrátil späť do Prahy. 

10 najhorších povolaní pre spoločnosť

Na záver tu mám správu od britskej neziskovky 80 000 Hours, ktorá vybrala desať svetu najškodlivejších povolaní. Podmienkou bolo, aby boli legálne a spoločnosť ich nejako akceptovala. Nájdete medzi nimi napríklad marketingových špecialistov firiem, ktoré predávajú cigarety, alkohol alebo sa živia hazardnými hrami (skúste si cez víkend pozrieť skvelý film Thank You For Smoking, ktorý sa tomu venuje).

Ak ste fanúšikom homeopatie, asi vám nezachráni ani to, že neziskovka predajcov týchto zbytočností považuje za rovnaké zlo ako výrobcov a vývojárov nukleárnych a jadrových zbraní. Do rebríčka sa dostali aj charitatívne organizácie, ktoré od ľudí vyberajú peniaze na blbostí, ktoré nič neriešia. Odčerpávajú tak finančné prostriedky, ktoré by inak mohli smerovať na zmysluplné a efektívne projekty iných charít.

Hoci to môže znieť ľavicovo, ale do desiatky najhorších povolaní pre spoločnosť sa dostali aj právnici a finanční poradcovia, ktorí radia miliardárom, ako obísť daňový systém a optimalizovať povinnosti voči daňovému úradu. Odhady hovoria, že v daňových rajoch sa ukrýva 21 biliónov amerických dolárov.

Spoznajte matku Elona Muska a najlepšia kniha, ktorú odporúča Bill Gates

Thank You For Smoking Zdroj: Youtube

Tip na seriál

Na záver tu máme tradične tip na seriál. Tentokrát som vybral seriál Altered Carbon, ktorý je od začiatku mesiaca dostupný na Netflixe a pred pár dňami ho recenzoval magazín Wired. Príbeh sa odohráva v roku 2384. Ľudia si už poradili s cestovaním naprieč galaxiami, zároveň s tým objavili aj nesmrteľnosť. Ľudské vedomie môže byť stiahnuté do takzvaného stacku, ktoré sa len nahrá do nového tela (sleeve) a človek môže opäť žiť. Idylka? Nie tak celkom. Stacky a sleevy sa totiž stali lukratívnym biznisom a drvivá väčšina obyvateľov si môže sotva dovoliť oživenia niekoho zo svojich blížnych, prípadne výber toho správneho sleevu.