Zakladateľ spoločnosti Tesla a Space X pred pár dňami uchvátil svet najsilnejšou raketou súčasnosti Falcon Heavy, ktorú vyslal do vesmíru so svojim športiakom. Bez ohľadu na to, čo si o zmysle tejto misie myslíte, uznávam, že E. Musk je bezpochyby frajer. Nedávno som natrafil na článok o jeho matke Maye Musk, ktorá je tiež mimoriadne zaujímavá osoba.

Maye nie je len obyčajnou ženou v domácnosti, ktorá sa stará o desať vnúčat, ale ide o 69-ročnú charizmatickú modelku. Navyše stále aktívnu. Aj napriek pokročilému veku a bielym vlasom (a možno aj vďaka nim) disponuje prirodzeným pôvabom, šarmom a noblesou. Americká značka Covergirl si ju vlani zvolila za tvár svojej kampane.

„Som nerd, ale Elon je supernerd,“ popísala svojho syna. Na škole bola veľmi šikovná a excelovala v matematike a v technických predmetoch. Má za sebou dva vysokoškolské diplomy v odbore dietológie a výživy, pracovala ako výskumný pracovník na univerzite v Toronte, bola konzultantom pre potravinársky priemysel, bola wellness guru a dodnes ju živí modeling. Síce žije zo synovej slávy, v minulosti to nemala vôbec jednoduché. Pri výchove troch detí nemala dostatok peňazí a pracovala, aby prežila. „Chudoba je skutočne veľkým motivátorom,“ povedala v rozhovore.

Maye sa ocitla za svoju kariéru na titulkách magazínov New York Magazine, Elle či časopisu Time. Robila reklamu pre Virgin Airlines či reťazec Target. V roku 2013 sa ocitla v klipe Haunted od speváčky Beyoncé. Okrem Elona má dcéru Toscu, ktorá je filmárkou a syna Kimbala, ktorý si otvoril sieť luxusných reštaurácií a momentálne cez neziskovku učí jesť ľudí zdravšie a udržateľnejšie.

Spoznajte matku Elona Muska a najlepšia kniha, ktorú odporúča Bill Gates

Maye Musk Zdroj: Facebook / Maye Musk

Kniha, ktorú považuje Bill Gates za to najlepšie

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates je milovník kníh. Každý rok pred Vianocami zverejňuje zoznam najlepších kníh, ktoré počas roka čítal. Knihu od amerického psychológa Stevena Pinkera The Better Angels of Our Nature považoval dlho za to najlepšie, čo zhltol za posledné desaťročie. Lenže spisovateľ budúci týždeň vydá novú knihu Enlightenment Now, a tak knihomoľovi B. Gatesovi poslal výtlačok vopred. Technologický mág a filantrop v blogu uznal, že knižná novinka je to najlepšie, čo kedy čítal.

„Čítal som knihu pomaly, pretože som ju miloval, ale myslím, že väčšina ľudí ju rýchle a ľahko prečíta. (Stevenovi Pinkerovi) sa podarilo zhromaždiť množstvo informácií a to takým spôsobom, ktorý je presvedčivý, nezabudnuteľný a ľahko stráviteľný,“ tvrdí v blogu B. Gates. Autor knihy v nej opisuje progres ľudstva a dôvody, prečo je podľa neho svet lepším než kedykoľvek predtým. 

Tu je päť najzaujímavejších faktov, ktoré vybral z knihy Bill Gates:

  1. To, že vás zasiahne blesk je 37-krát menej pravdepodobné než na prelome storočia. Nie je to preto, že dnes je menej búrok. Je to preto, lebo máme lepšie možnosti predpovedania počasia, lepšie vzdelávanie v oblasti bezpečnosti a viac ľudí žije v mestách.
  2. Čas strávený praním klesol z 11,5 hodín týždenne v roku 1920 na hodinu a pol v roku 2014. Práčky priniesli do života bežných ľudí revolúciu a zlepšili kvalitu života. Tento ušetrený čas predstavuje takmer pol dňa každý týždeň - je možné ho podľa B. Gates využiť na čítanie kníh o podnikaní alebo ho stráviť pasívnym pozeraním seriálu Ozark. Mimochodom tento seriál, v ktorom sa finančný poradca začne živiť praním špinavých peňazí pre mafiu, vrele odporúčame.
  3. Je menej pravdepodobné, že zomriete v práci. Každoročne zomiera 5 000 ľudí pri pracovných úrazoch v USA. Ešte v roku 1929, keď bola americká populácia o polovicu menšia než v súčasnosti, zomrelo 20-tisíc ľudí. Smrteľné pracovné úrazy boli jednoducho súčasťou nákladov na podnikanie. Dnes poznáme spôsoby, aby sme neohrozovali toľko životov, zároveň pracovné pozície sa výrazne pozmenili a vplyv ma aj nástup nových technológií a moderných strojov.
  4. Priemerné skóre IQ ľudstva sa každých desať rokov zvyšuje o približne tri body. Detský mozog sa vyvíja lepšie vďaka lepšej výživy a vyššej hygiene. Už len tým, že sa denne pozrieme do mobilného telefónu, musíme premýšľať a interpretovať symboly v ňom. Náš svet nás nabáda na abstraktné myslenie už od mladého veku, a to nás „robí múdrejšími“.
  5. Vojna je nezákonná. Pred založením Organizácie Spojených národov v roku 1945 žiadna inštitúcia nemala právomoc zastaviť krajiny, aby navzájom bojovali. Hoci sa vyskytli určité výnimky, hrozba medzinárodných sankcií a intervencií sa ukázala byť účinným odstrašujúcim nástrojom pre vojny medzi národmi.

„Ľudia na celom svete žijú dlhší, zdravší a šťastnejší život, tak prečo toľko ľudí myslí, že sa veci zhoršujú?“ pýta sa B. Gates. Prečo ignorujeme pozitívne príbehy v médiách a upriamujeme pozornosť na tie negatívne? Kniha vysvetľuje aj to, prečo ľudia inklinujú k pesimizmu a ako tento inštinkt ovplyvňuje náš prístup k svetu. B. Gates v knihe nesúhlasí len s príliš optimistickým pohľadom na umelú inteligenciu (AI), ktorá môže ohroziť človeka.