Na prísnejšie podmienky financovania sa pripravuje takmer 90 percent spoločností. Tri štvrtiny firiem zároveň očakávajú zvýšenie investičných aktivít v oblasti fúzií a akvizícií. Prísnejšie podmienky financovania očakávalo 87 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu právnickej kancelárie CMS.
Hodnota obchodov v krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska sa vlani v prvom polroku znížila o 6 percent na 13,2 miliardy eur. Objem uzatvorených fúzií a akvizícií klesol o 8 percent na 322 transakcií. To je v kontraste s medziročným poklesom v celej Európe o jedno percento.
Takmer všetci respondenti zvažovali fúzie a akvizície, 12 percent z nich uviedlo, že ich neplánuje uskutočniť. Kontrolu ekonomických, sociálnych a podnikových cieľov v oblasti udržateľnosti očakávalo 90 percent opýtaných.
Európsky trh fúzií a akvizícií sa v uplynulých mesiacoch upokojil. „Pred rokom bol hospodársky rast na vzostupe a bol podporený oživujúcim sa spotrebiteľským dopytom a návratom k podnikateľskej činnosti, ktorý umožnilo zmiernenie pandémie covid-19,“ uviedol partner kancelárie CMS Michal Huťan. Dodal, že ekonomiky môžu mať väčší problém s infláciou, ako pôvodne predpokladali Európska centrálna banka, Bank of England či ďalšie inštitúcie podieľajúce sa na tvorbe menových politík.
Nové investície ohrozuje blízkosť vojnového konfliktu. Estónsko, Litva, Lotyšsko a Poľsko sa stali v posledných rokoch atraktívnymi krajinami na investície. Geopolitické udalosti však podľa kancelárie CMS túto výhodu ohrozujú. „Predpokladá sa, že investori budú opatrnejší na trhoch v blízkosti Ukrajiny, keďže dlhodobejšie pretrvávajúci konflikt by mohol mať negatívny dosah na ekonomiky susedných krajín, čo môže byť aj prípad Slovenska,“ povedal Huťan.