Čo majú spoločné Elon Musk a Steve Jobs? Obaja sú polyhistori, teda ľudia, ktorí sa orientujú vo viacerých vedných oblastiach. Práve táto rôznorodosť sa nepochybne podpísala na úspechu ich svetoznámych firiem.
Steva Jobsa fascinovali rôzne oblasti od technológií cez elektroniku po kaligrafiu a literatúru, čo sa odrazilo aj na vývoji revolučných produktov od Applu, ktoré navždy zmenili viaceré odvetvia. Elon Musk zas podniká v automobilovom priemysle, venuje sa dobývaniu vesmíru a skúša sa presadiť aj na poli energetiky. Jeho úspech spočíva v schopnosti aplikovať poznatky z jednej oblasti na riešenie problémov v druhej, čím potvrdzuje svoju výnimočnú flexibilitu a kreativitu.
Špecializácia bola po desaťročia kľúčom k úspešnej kariére. Postup bol jasný – sústrediť sa na jednu zručnosť, stať sa na danú oblasť expertom a postupovať hore po kariérnom rebríčku. Svet sa však zmenil. Budúcnosť práce sa mení rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Automatizácia, umelá inteligencia a rýchly technologický pokrok transformujú odvetvia, vytvárajú nové príležitosti a zároveň robia niektoré zručnosti zastaranými. Uprostred týchto zmien môže byť zamestnanec-polyhistor tým najcennejším aktívom budúcnosti.
Požehnanie pre firmy
V pracovnom prostredí je polyhistor zamestnanec s rozsiahlymi a hlbokými znalosťami v jednej oblasti a širokou škálou súvisiacich aj nesúvisiacich podporných zručností. Napríklad grafický dizajnér sa okrem svojho odboru môže vyznať aj v marketingu, copywritingu či optimalizácii pre vyhľadávače (SEO). Polyhistori sú pre tímy veľmi hodnotní, pretože sú ohromne prispôsobiví a nápadití. V konkurenčnom svete biznisu sú pre úspech firiem čoraz dôležitejší.
Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte majú rastúce podniky väčšiu tendenciu podporovať kreativitu zamestnancov. Práve touto vlastnosťou vynikajú polyhistori. Výskumy totiž naznačujú, že rozvoj rôznych disciplín podporuje práve kreativitu a produktivitu.
Polyhistori tak dokážu bez problémov prepájať zdanlivo nesúvisiace oblasti. Ich zvedavosť a prispôsobivosť z nich robia cenných zamestnancov, ktorí dokážu flexibilne reagovať na zmeny, posilňovať spoluprácu medzi špecializovanými tímami, poháňať inovácie a riešiť komplexné problémy.
Pripravení na budúcnosť
Rozmanitosť zručností umožňuje polyhistorom udržať si hodnotu na meniacom sa trhu práce. Ich všestrannosť im navyše prináša značnú výhodu. Dokonale totiž zapadá do nových pracovných trendov. Jedným z nich je aj rozmach hybridných rolí, ktoré si vyžadujú kombináciu viacerých zručností.
Rýchlo rastúce odvetvia ako obnoviteľné zdroje energie, umelá inteligencia a biotechnológie zas hľadajú pracovníkov disponujúcich znalosťami naprieč rôznymi oblasťami. Polyhistori sú takisto ideálnymi produktovými manažérmi, keďže výkon tejto práce si vyžaduje kombináciu empatie a obchodno-technických zručností. Ich adaptabilita a chuť neustále sa učiť im umožňujú držať krok s rýchlo sa meniacimi trhmi. Schopnosť pristupovať k výzvam z rôznych uhlov pohľadu zvyšuje ich potenciál na úspech.
Napriek mnohým výhodám môžu mať polyhistori aj niekoľko negatív. Ich rôznorodé spektrum zručností môže spôsobovať problémy pri určovaní pozície vo firme a zadávaní úloh. To môže viesť k nedorozumeniam či dokonca konfliktom pri riešení konkrétnych projektov, ktoré ich navyše po chvíli zvyčajne začnú nudiť.