Človek, ktorý sa po dovolenke chystá na návrat do práce, sa nemôže zbaviť prevažujúceho pocitu úzkosti, premýšľa o nekonečnom zozname úloh, ktorý ho čaká. Sú to príznaky vyhorenia, ktoré je „stavom dlhodobého fyzického a emocionálneho vyčerpania charakterizovaného pocitmi cynizmu, odpojenia a vnímaným nedostatkom efektivity,“ povedala neuropsychologička Sanam Hafeezová pre Business Insider. Vyhorenie môže byť výsledkom chronického vystavenia stresu, najmä ak osoba pracuje v náročnom prostredí.
Podľa odborníčky treba nájsť základné príčiny vyhorenia, inak nie je možné pocítiť úľavu v krátkodobých riešeniach. To preto, že „vyhorenie často vyplýva zo systémových problémov na pracovisku, ako sú nereálne požiadavky, nedostatok kontroly nad úlohami alebo nedostatočné uznanie a odmeny,“ vysvetlila S. Hafeezová.
Stres na každého vplýva rôznymi spôsobmi, takže človek potrebuje mnoho druhov odpočinku, aby sa vyrovnal s nadmernou pracovnou záťažou.
1. Fyzický odpočinok
Pasívne formy odpočinku, ako je spánok, zdriemnutie a relaxácia, umožňujú telu zotaviť sa z fyzickej námahy. Ťažiť sa dá aj z aktívneho fyzického odpočinku, ako je jemná joga alebo naťahovanie, ktoré možno ľahko začleniť do večernej rutiny a zlepšiť si spánok.
Uchádzačom o prácu na pohovoroch našepkáva AI. Ide o oprávnenú pomoc či obyčajné podvádzanie?
2. Mentálny odpočinok
Mentálne vyčerpanie môže nastať, keď sa pracovník často zapája do kognitívnych úloh, ako je rozhodovanie, riešenie problémov a spracovanie rôznych druhov informácií. Jedným zo spôsobov, ako praktizovať mentálny odpočinok, je krátka meditatívna pauza, počas ktorej si človek sadne, zatvorí oči a urobí niekoľko hlbokých nádychov.
3. Senzorický odpočinok
Cieľom senzorického odpočinku je znížiť nadmernú stimuláciu z obrazoviek, hluku a ďalších senzorických vstupov, ktoré prispievajú k stresu. Napríklad odborníci odporúčajú stráviť niekoľko minút vonku alebo vypnúť upozornenia, aby bolo menej rušivých vplyvov v pracovnom prostredí.
4. Emocionálny odpočinok
Praktizovanie emocionálneho odpočinku buduje odolnosť tým, že povzbudzuje, aby jedinec spracoval pocity a našiel bezpečné spôsoby, ako ich vyjadriť. Treba napríklad zdieľať myšlienky s dôveryhodným členom rodiny alebo priateľom.
Američania a Japonci si berú najmenej voľna, ale ukrátení o dovolenku sa cítia Európania
5. Sociálny odpočinok
Účelom sociálneho odpočinku je doplniť si sociálnu energiu tým, že sa človek obklopí podporujúcimi jednotlivcami. Okrem toho sociálny odpočinok znamená prestávky od ľudí, ktorí vyčerpávajú, napríklad prechádzka osamote alebo tichý obed o samote.
6. Kreatívny odpočinok
Zapojiť sa do aktivít, ktoré podnecujú inšpiráciu a kreativitu, môže pomôcť obnoviť myseľ. Príklady zahŕňajú kreslenie, ocenenie umenia, počúvanie hudby, návštevu parku a vychutnávanie si prírodných krás v okolí.
7. Duchovný odpočinok
Siedmy typ odpočinku zahŕňa spojenie s hlbším zmyslom a účelom prostredníctvom náboženských praktík, meditácie alebo iných foriem introspekcie. Odporúča sa vyhradiť si každý deň niekoľko minút na meditáciu, modlitbu alebo premýšľanie o ľudských hodnotách.