Tragická smrť 26-ročnej Anny Sebastian Perayilovej z Indie vyvolala vážnu diskusiu o pracovnej kultúre v korporáciách a spôsobe, akým sa starajú o zamestnancov. Certifikovaná účtovníčka zomrela iba štyri mesiace po tom, čo nastúpila do firmy Ernst & Young (EY). Jej rodičia trvajú na tom, že na zhoršení jej zdravotného stavu a následnej smrti sa podpísal obrovský tlak, ktorý na ňu nový zamestnávateľ vytváral.

EY toto obvinenie odmietol s tým, že Perayilovej zadával rovnaké množstvo práce ako ostatným zamestnancom. Jej smrť však spustila diskusiu o trende, ktorý sa už pár rokov šíri pracoviskami. Korporácie a startupy v rámci neho kladú až príliš veľký dôraz na produktivitu, často na úkor zdravia zamestnancov.

Niektorí experti tvrdia, že táto kultúra poháňa inovácie a rast. Podľa jej odporcov vystavuje zamestnancov obrovskému tlaku, znižuje ich kvalitu života a vedie k vyhoreniu. „Annina skúsenosť vrhá svetlo na pracovnú kultúru, ktorá velebí prepracovanosť a zároveň zanedbáva blaho pracovníkov. Plnenie náročných požiadaviek a nereálnych cieľov nie je ľudsky udržateľné a stálo nás život mladej ženy s obrovským potenciálom,“ napísala EY v liste Perayilovej matka.

Bývalí zamestnanci prehovorili

Mnohí ľudia odsúdili EY za „toxickú pracovnú kultúru“, ktorá vo firme vládne. Svoje skúsenosti so spoločnosťou opísali na Twitteri a LinkedIne mnohí bývalí zamestnanci. Jeden z nich tvrdil, že musel pracovať 20 hodín denne bez akéhokoľvek nároku na odmenu za nadčasy. Podľa ďalšieho sa zas manažéri zamestnancom často vysmievali za včasný odchod z práce a kritizovali ich za voľné víkendy. „Stážisti dostávajú šialené množstvo práce, nereálne termíny a počas kontrol sú ponižovaní, pretože to vraj buduje charakter,“ dodal komentujúci.

Rajiv Memani, generálny riaditeľ EY v Indii, uviedol, že firma považuje blaho zamestnancov za najvyššiu prioritu. „Na presadzovanie tohto cieľa budem osobne dozerať,“ napísal v príspevku na LinkedIne.

Nereálne požiadavky

Smrť Perayilovej nie je prvým incidentom, ktorý vrhol zlé svetlo na pracovnú kultúru v Indii. V októbri 2023 spoluzakladateľ Infosys Narayana Murthy vyhlásil, že mladí Indovia by mali pracovať 70 hodín týždenne, aby podporili hospodársky rast krajiny. Jeho názory podporil Bhavesh Aggarwal, šéf indickej spoločnosti Ola, ktorý neuznáva rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Odborníci na duševné zdravie a aktivisti za práva pracujúcich tvrdia, že takéto požiadavky sú nespravodlivé a zamestnancov vystavujú enormnému stresu. Podľa profesora na Indickej obchodnej škole Chandrasekhara Sripadu je toxická pracovná kultúra komplexným problémom a svoju rolu v ňom hrajú viacerí aktéri. Aby došlo k skutočnej zmene, musia sa na produktivitu začať pozerať inak nielen lídri priemyslu a manažéri, ale aj zamestnanci a spoločnosť „Stále si zamieňame tvrdú prácu s produktívnou prácou,“ dodal profesor.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Japonci majú problém zmeniť prácu. Lojalitu si šéfovia vynucujú napríklad trhaním výpovedí