V kanceláriách sa aktuálne stretáva päť generácií; najmladšia z nich prináša nové očakávania a zároveň narúša tradičné konvencie. Mnohí zamestnávatelia sa obávajú, že neustále používanie smartfónov a sociálnych sietí vážne ovplyvnilo prácu mladých zamestnancov.

„Medzi zamestnávateľmi panuje široká nespokojnosť a obavy z mladých zamestnancov,“ uviedol profesor na New York University Stern School of Business Jonathan Haidt na Svetovom ekonomickom fóre vo Švajčiarsku.

Tvrdí, že nekonečné hodiny strávené pri obrazovkách oslabili schopnosť generácie Z efektívne fungovať v pracovnom prostredí. „Mladí ľudia trávia takmer nepretržite čas na sociálnych sieťach, čo znamená, že nikdy nemajú priestor na reflexiu, nemajú čas premýšľať, ani byť kreatívni,“ povedal J. Haidt v rozhovore pre Business Insider.

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu
Neprehliadnite

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu

Okrem toho sa podľa neho znižuje ich schopnosť sústrediť sa a využívať príležitosti na rast. „Títo ľudia sa takpovediac vyraďujú z hry. Menej pravdepodobne niečo dosiahnu, menej pravdepodobne si rozvinú sociálne zručnosti a dokonca aj menej pravdepodobne sa oženia či vydajú,“ dodal.

J. Haidt odporúča zamestnávateľom vysvetliť mladým zamestnancom koncept antifragility – myšlienku, že „rast prichádza cez prekonávanie výziev a úsilie“. Manažéri by mali dávať priame spätné väzby a výzvy, ktoré im pomôžu rásť.

Zároveň tvrdí, že generácia Z si je vedomá slabých stránok a nepopiera ich. „Rozprávajte sa s mladými zamestnancami, počúvajte ich obavy a dajte im jasne najavo, že ich chcete podporiť v tom, aby boli úspešní,“ radí odborník a zdôrazňuje ešte, že vplyv generácie Z v pracovnom prostredí rastie.

Ďalšie dôležité správy

profimedia-0382456602_0001
Neprehliadnite

Manažéri miznú. Príslušníci generácie Z musia prejsť na „unbossing“, ak chcú kariérne rásť