Väčšina slovenských pracujúcich (68 percent) považuje život na Slovensku za zlý a neuspokojivý. Zvyšok respondentov (32 percent) si, naopak, myslí, že sa v SR žije dobre. V Českej republike si približne 40 percent opýtaných myslí, že sa tam žije zle. V stredu o tom informovala personálna agentúra Grafton na základe online prieskumu Analýza pracovného trhu, ktorý agentúra uskutočnila od 28. do 31. januára tohto roku medzi 1 825 respondentmi.

Spokojnosť v zamestnaní však uvádza väčšina Slovákov, 47 percent má radosť zo svojej práce a lásku či iný pozitívny citový vzťah k svojmu zamestnaniu uviedlo ďalších 21 percent. Neutrálny vzťah k svojej práci má 24 percent opýtaných. Veľmi podobná situácia je aj v ČR, uviedla firma.

Lásku k svojej práci najviac pociťujú zamestnanci z oblasti obchodu a marketingu (31 percent) a najmenej ju pociťujú pracovníci z výroby, takzvané modré goliere (13 percent). „Najčastejšie sú nespokojní pre výšku svojej mzdy, ďalším faktorom je stres, prepracovanosť a príliš vysoké nároky na prácu, ako aj nemožnosť kariérneho postupu,“ hovorí riaditeľ uvedenej firmy a Gi Group pre Slovensko a Česko Martin Malo.

Viac ako polovica pracovníkov (57 percent) však udáva, že rutina je horšia ako stres a 41 percent je presvedčených, že zmysluplnosť práce je dôležitejšia ako výška mzdy. Viac ako tri štvrtiny respondentov by chcelo zamestnávateľa, ktorému na nich záleží.

Deficit u modrých golierov

„Medzi najdôležitejšie potreby slovenských zamestnancov patrí aj dobrý kolektív a práca, ktorá ich baví. Takmer tri štvrtiny pracovníkov má tieto potreby naplnené. Deficit však pozorujeme najmä u modrých golierov, z ktorých 37 percent uvádza, že takúto prácu nemajú,“ objasňuje M. Malo. Ďalšou požiadavkou zamestnancov je možnosť rozvíjať sa v práci.

Približne štyri percentá respondentov prišli o prácu a u pätiny dopytovaných došlo k prepúšťaniu medzi ich kolegami. U necelej štvrtiny došlo k zníženiu mzdy v priemere o desať percent a 12 percent prišlo o pracovné výhody. Tri pätiny pracovníkov nezaznamenali žiadne z uvedených obmedzení.

Polovica zamestnancov obmedzila návštevu reštaurácií, pričom 48 percent respondentov začalo šetriť nielen na energiách, ale aj na potravinách (45 percent), uviedla firma. Najväčší problém zaplatiť účty majú modré goliere, po nich nasledujú zamestnanci z oblasti obchodu, marketingu a podnikových služieb. Viac ako tretina zamestnancov bude mať problém zaplatiť si dovolenku, takmer štvrtina jazdí menej autom a 11 percent bude mať problémy zaplatiť účty.

„Z nášho prieskumu tiež jasne vyplynulo, že pracovníci hľadajú v zamestnaní istotu. Preferujú pracovné miesto s pevným základom a stabilnou budúcnosťou, ako aj veľkú firmu s dobrým zázemím či zamestnávateľa s hodnotným produktom alebo službou. Istotu v zamestnaní však nemá, ale chce, tretina bielych golierov, 35 percent modrých golierov a 22 percent zamestnancov z oblasti informačných technológií,“ uzavrel M. Malo.

Ďalšie dôležité správy

Atómová elektráreň v Mochovciach.
Neprehliadnite

Slováci si želajú väčšiu kontrolu nad energopodnikmi, ukázal prieskum