Za rok stúpol počet cudzincov pracujúcich na Slovensku o viac ako desaťtisíc. Na konci januára pracovalo u nás viac ako stotisíc cudzincov, pričom na konci januára minulého roka to bolo 90-tisíc. Šesť z desiatich cudzincov pracujúcich u nás boli muži. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú stále Ukrajinci. Pracuje ich u nás takmer 40-tisíc, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o päťtisíc pracujúcich. Druhou najpočetnejšou národnosťou, ktorá na Slovensku pracuje, sú Srbi, ktorých pracovalo u nás ku koncu januára takmer 9,5-tisíca. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo niečo viac ako sedemtisíc, nasledovali Česi so 6,5-tisícmi pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo takmer šesťtisíc.

Najviac cudzincov, takmer 36,4-tisíca pracuje na pozíciách operátor a montér strojov a zariadení. Druhou najpočetnejšou skupinou sú pomocníci a nekvalifikovaní pracovníci, ktorých bolo niečo viac ako 18-tisíc. Takmer 11-tisíc cudzincov u nás pracovalo ako špecialisti. V obchode a službách pracuje 8,6-tisíca pracovníkov zo zahraničia. Na pozíciách ako sú zákonodarcovia či riadiaci pracovníci pracovalo 1 865 ľudí z krajín Európskej únie, najviac ich bolo z Českej republiky, Nemecka, Talianska a Rakúska.

Štyria z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu januára tohto roka v Bratislavskom kraji, bolo tu totiž zamestnaných 41-tisíc cudzincov. Nasleduje Trnavský kraj, ktorý v rovnakom období zaevidoval viac ako 15-tisíc zamestnaných cudzincov. Na treťom mieste je Nitriansky kraj, ktorý vykázal 14,8-tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.

Ďalšie dôležité správy

Firmy budú tlačiť na zmenu legislatívy upravujúcej zamestnávanie cudzincov. TREND hľadá odpovede na to, čo čaká slovenský trhu práce v roku 2024.
Neprehliadnite

Najrýchlejšia cesta z kaluže do blata je dovoz cudzincov. Budúci rok sa mu zrejme nevyhneme