Za prácou do zahraničia pravidelne dochádza takmer päť percent všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku. V minulom roku takto za prácou dochádzalo vyše 116 000 Slovákov. Najviac ľudí cestuje za prácou do Nemecka, nasleduje Rakúsko a Česká republika. Slováci najčastejšie v zahraničí pracujú v stavebníctve, hotelierstve či v opatrovateľstve. Upozornil na to Inštitút finančnej politiky ministerstva financií v najnovšom monitore ekonomického vývoja.

Tretina zo Slovákov pracujúcich v zahraničí cestuje za prácou do Nemecka. Nasleduje Rakúsko a Česká republika, kde vlani pracoval každý štvrtý a každý piaty pracujúci mimo SR, priblížili analytici. Najviac Slovákov našlo za hranicami uplatnenie v stavebníctve, ktoré zamestnáva až 40 percent slovenských pendlerov. Pracovné príležitosti našli Slováci v zahraničí aj v priemysle, opatrovaní či hotelierstve a gastronómii.

Do väčšiny krajín, okrem Rakúska, za prácou odchádzajú prevažne muži. Najviac ich dochádza z Prešovského kraja, nasledujú Košický a Žilinský kraj. Do Rakúska za prácou dochádza približne rovnaký počet žien a mužov.

„Najpočetnejšou skupinou z pracujúcich Slovákov v Rakúsku sú opatrovateľky. Až dve tretiny z nich pochádzajú z ekonomicky slabších regiónov: z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja. Medzi slovenskými opatrovateľkami v Rakúsku prevažujú staršie ročníky, pričom viac ako polovica má nad 50 rokov,“ zhodnotili analytici IFP.

Ďalšie dôležité správy

Slabšia výroba áut či stavba bytov dobieha oceliarov. Dýcha im na krku recesia
Neprehliadnite

Vo fabrikách chýbajú tisícky ľudí. Zamestnávatelia hovoria o nutnosti zahraničných pracovníkov