Zamestnanci jedného z amerických skladov spoločnosti Amazon mali nedávno možnosť vidieť, ako by mohlo vyzerať pracovisko budúcnosti. Jedným z ich kolegov je totiž 175 centimetrov vysoký robot Digit so žiarivo bielymi očami, ktorého jedinou úlohou je dookola vyťahovať prázdne žlté kontajnery z police a prenášať ich na pás.
Digit zrejme v dohľadnom čase výrazne nezmení podobu logistického priemyslu. Aj napriek tomu podľa Bloombergu predstavuje veľký technologický skok vpred a umiestňuje jeho výrobcu, spoločnosť Agility Robotics, na čelo snáh o vybudovanie strojov, ktoré dokážu pracovať vedľa kolegov z mäsa a kostí.
Sľubné odvetvie
Zatiaľ čo niektoré robotické startupy snívajú o budúcnosti, kde ich stroje budú kolonizovať cudzie planéty, Agility sa drží nohami na zemi. Jej cieľom je vyrobiť ročne 10-tisíc robotov a nasadiť ich do skladov po celom svete.
Technológie, ktoré Digit využíva, vrátane dostupnejších a výkonnejších motorov a batérií, počítačového videnia a umelej inteligencie vyvolali investičný boom v oblasti vývoja humanoidných robotov. Startupy pôsobiace v tejto mladej oblasti získali od investorov za posledných päť rokov približne 1,6 miliardy dolárov.
Agility sa od svojich konkurentov odlišuje v jednej kľúčovej otázke – jej humanoidní roboti už sú súčasťou pracovného sveta, aj keď zatiaľ iba vo fáze testovania. Amazon startupu verí, o čom svedčí aj skutočnosť, že v ňom v roku 2022 kúpil podiel. Agility doteraz od investorov získala dovedna 180 miliónov dolárov. Nie je vylúčené, že Amazon jedného dňa startup kúpi celý, ako to urobil s výrobcom štvorkolesových robotov Kiva Systems. Tie pred desiatimi rokmi do logistického priemyslu priniesli revolúciu.
Budúcnosť logistiky
Adrian Stoch, hlavný automatizačný pracovník spoločnosti GXO Logistics, ktorá testuje Digita v sklade v americkom Flowery Branch, je nadšený z potenciálnej flexibility humanoidného robota od Agility. Podľa neho by časom stroje mohli napríklad cez noc vykladať nákladné autá, aby mali zamestnanci z mäsa a kostí tovar ráno k dispozícii. Počas ranných zmien by zas stroje vykonávali nejakú inú potrebnú úlohu.
Amazon, ktorý pred desiatimi rokmi navrhol svoje sklady s ohľadom na integráciu robotov Kiva, by chcel humanoidné stroje využívať v menej automatizovaných častiach prevádzok. Ich výhodou je, že nepotrebujú rovnaký priestor ani rovnakú fyzickú infraštruktúru ako roboty Kiva.
Digit má na konci rúk lopatky, ktorými dokáže krabice uchopiť iba vtedy, keď použije obe končatiny naraz. Dlhé roky mu chýbala hlava, no inžinieri sa mu nakoniec rozhodli dať kockovú hlavu s digitálnymi očami, aby jeho živí kolegovia vedeli, kam má namierené. Zatiaľ má v rámci Amazon skladu jedinú úlohu. Cieľom Agility je ale rozšíriť využitie aj na vykladanie nákladných áut či rozoberanie paliet.
Digit má pred sebou ešte dlhú cestu, kým bude môcť konkurovať pracovníkom z mäsa a kostí. V rámci demonštrácie pre novinárov z roku 2023 sa ukázalo, že kým sa robot od Agility stihol s krabicou otočiť, pracovník Amazonu ju stihol zodvihnúť, dať na pás a vrátiť sa po ďalšiu. Ďalšou nevýhodou je obmedzená životnosť batérie, a tak Digit dokáže pracovať iba pár hodín.
Riziko prevezme na seba
Amazon sa stal terčom regulačných orgánov, ktoré znepokojuje vysoká úrazovosť v jeho skladoch. Humanoidní roboti by mohli byť riešením tohto problému, keďže by potenciálne vedeli nahradiť ľudí na niektorých rizikových pozíciách. Práve prekladanie krabíc s tovarom z alebo na pás, čo je Digitova špecialita, sa ukázalo byť úlohou s najväčšou mierou úrazov.