Vadim Moskovič je ruský miliardár, ktorý založil spoločnosť na spracovanie mäsa a výrobu cukru Ros Agro. Svoje podnikateľské ambície si už splnil do dostatočnej miery, jeho súčasným cieľom je osveta ruskej mládeže na svetovej úrovni. Vznikol tak 200-miliónový projekt Letovo.

Ide o jedinečnú a prestížnu školu v krajine, do ktorej sa môžu dostať len tí najlepší, elita. Keďže ide o privilegovanú školu založenú boháčom, podľa V. Moskoviča nie je možné, aby tam rodičia, či už vysoko postavení úradníci, alebo biznismeni, svoje deti dostali prostredníctvom úplatku či protekcie.

Školský areál za 80 miliónov zahŕňa ubytovne, tenisové kurty, futbalové ihrisko, bežeckú dráhu, potok a umelé jazero obklopené borovicovým lesom. Cena štúdia sa má pohybovať okolo sumy 20-tisíc dolárov ročne. Maximálnu kapacitu má Letovo dosiahnuť v roku 2020, keď bude hostiť 1 100 študentov.

Ruský miliardár vníma ruské štátne školstvo veľmi kriticky, poukazuje na slabé výsledky v oblasti vedy či matematiky a volá po reštarte vzdelávacieho systému v Rusku, ktorého najväčšími nepriateľmi sú nízka morálka a nedostatočné financovanie. Tiež sa mu nepáči starý spôsob výučby, ktorý sa spolieha na memorovanie, štandardizované testovanie a ktorý nedostatočne rozvíja kritické a kreatívne myslenie žiakov. Jeho školský projekt to má zmeniť.

Viacero ruských miliardárov sa podľa článku agentúry Bloomberg podieľa na rozvoji súkromného školstva v Rusku, kde okrem klasických študentských disciplín ako fyzika či programovanie vyučujú na vysokej úrovni napríklad aj šach či balet.

Ide tak aj o reakciu na sankcie voči krajine v rámci anexie Krymu. Čoraz viac ruských magnátov vyťahuje svoje deti zo západných škôl, napríklad v Británii, a investujú peniaze radšej do súkromných projektov alebo nové školské inštitúcie rovno zakladajú.

Šírenie ekoúzkosti a ako si oligarchovia stavajú svoje vlastné megaškoly

Zdroj: Letovo

Dogmatická próza

Počuli ste niekedy o kvalitnej severokórejskej literatúre? Ak nepočítame autobiografické dokumentárne knihy od ľudí, ktorým sa z KĽDR podarilo utiecť a ktorí veľmi farbisto opisujú fungovanie tamojšieho režimu, zlatý literárny fond krajiny je značne... obmedzený.

Severokórejské poviedky, novely, balady a iné prozaicky ladené príbehy, samozrejme, existujú. Nereflektujú však autentický život národa v rámci jednotlivých epoch, kľúčových míľnikov ani potreby spoločnosti, ako to bežne medzi čiarami odrážajú knihy z iných národov, ale v podstate všetky sú súčasťou vnútroštátnej propagandy.

Žiadny iný autokratický režim v súčasnosti nedisponuje takou stabilnou a rozvinutou sieťou umelcov a spisovateľov, ktorí píšu a produkujú diela zosúladené s ideologickými potrebami vládnucej strany, píše vo svojej analýze britská profesorka Meredith Shaw.

Severná Kórea ich združuje v únii, čím má priamu kontrolu nad tým, čo, kedy, koľko a ako píše. V rámci nej sú tiež zadefinované rôzne štandardy, ako má byť napísaný napríklad poctivý severokórejský bestseller pre „Young Adult“ vrstvu.

Asi nie je prekvapujúce, že hlavnou témou je Kim Čong-un. Fiktívne diela sú publikované v jednom z niekoľkých, pravidelne vydávaných literárnych časopisov a distribuované do vybraných škôl a inštitúcií.

Na ochutnávku si môžete prečítať kúsok z krátkeho dielka Učiteľ (Sŭsŭng) z kolekcie Prísľub ohňa (Bul ŭi Yaksok) aj s podrobnou analýzou.

Šírenie ekoúzkosti a ako si oligarchovia stavajú svoje vlastné megaškoly

Zdroj: SITA / AP

Sám sebe úradníkom

Elsie Eiler má 84 rokov. Dane platí sama sebe, súčasne je starostkou, úradníčkou, pokladníčkou, knihovníčkou aj barmankou. Toľko funkcií stíha z jediného dôvodu – býva v mestečku Monowi v Nebraske, ktoré má jedného obyvateľa. Teda iba ju.

Každoročne vyberie od seba 500-dolárovú daň, ktorú odvedie sebe, aby udržala v chode tri pouličné lampy a tečúcu vodu. V čase miestnych volieb vylepí na svoj bar oznámenie o kandidátoch a potom za seba zahlasuje.

Aby mohla vo svojom bare predávať alkohol a tabak, musí poslať žiadosť na obecný sekretariát, kde to podpíše obecný úradník (teda ona). Rovnako musí aktualizovať zoznam voľných obývateľných, ale rozpadávajúcich sa nehnuteľností, ak by niekto mal záujem zdvoj- či strojnásobiť počet obyvateľov mestečka.

V cestopisnej reportáži spolu s fotogalériou či videami prináša portál BBC jej zaujímavý príbeh.

Šírenie ekoúzkosti a ako si oligarchovia stavajú svoje vlastné megaškoly

Zdroj: SITA / AP