Mladí ľudia, narodení medzi rokmi 1997 a 2012, majú síce viac pracovnej flexibility a lepší prístup k finančným informáciám ako predchádzajúce generácie, napriek tomu sú veľmi úzkostliví, čo sa týka finančnej budúcnosti. Vyplýva to z prieskumu Business Insider.
Finančná terapeutka Amanda Claymanová definuje peňažnú dysmorfiu ako pretrvávajúci a iracionálny strach z finančnej nestability. Podľa prieskumu Credit Karma tento stav postihuje takmer polovicu americkej populácie.
V podcaste Emotional Investment A. Claymanová vysvetľuje, že mladí dospelí sú obzvlášť zraniteľní a zápasia s finančnou „nervozitou“. Dôvodom sú životné míľniky, ktoré sú pre túto vekovú skupinu charakteristické.
„Na rozdiel od staršej generácie, mladí ľudia čelia väčšej neistote a tlaku na dosiahnutie určitých životných štandardov. Ich ciele zahŕňajú veľké výdavky spojené so založením rodiny, kúpou nehnuteľnosti alebo zmenou kariéry,” hovorí A. Claymanová.
Významnú úlohu v tomto kontexte majú aj sociálne médiá, ktoré neustále bombardujú generáciu Z zdanlivým luxusom a dokonalým životným štýlom, čím prispievajú k vytváraniu nereálnych finančných očakávaní.
Hoci finančné rady môžu byť pre väčšinu populácie užitočné, inflácia a rastúce životné náklady sťažujú mladým ľuďom dodržiavať prísne stanovené rozpočty. Neustály tlak na šetrenie môže viesť k pocitu vyčerpania a frustrácie, čo často vyúsťuje do workoholizmu alebo dokonca patologického hromadenia majetku.
Flexibilnejší prístup, ktorý umožňuje aj malé potešenia, môže byť zdravším a pre mnohých jedincov udržateľnejším riešením, zdôrazňuje A. Claymanová.